Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2015-11-10 13:29:03
„Dlaczego mucha lata?” „Mamo, dlaczego mam urodziny?” „Dlaczego niebo jest niebieskie?” „Dlaczego już jest noc?” „Dlaczego już jest dzień?”….NIE MAM SIŁY! Świat dla mojego dziecka to wielka kopalnia pytań, ale mi czasami brak weny, energii i podobnego zapału do życia. Tylko mi, czy czasami też tak masz? Bycie sfrustrowanym rodzicem może trwać przez kilka, a nawet kilkanaście lat, albo tylko kilka sekund. Wybieram to drugie rozwiązanie i zdradzam co pomaga mi uniknąć szaleństwa….
Cały czas powtarzam, że nie ma głupich pytań i choć nie zawsze mam anielską cierpliwość do pytań mojego dziecka, to ogromnie się na nie cieszę, ponieważ ciekawość świata i chęć rozwiązywania zagadek to coś dzięki czemu dziecko może świetnie się rozwijać, a w przyszłości z łatwością uczyć. Powtarzając za psychologami, z dziećmi trzeba dużo, dużo rozmawiać i uczyć jak mogą zadawać ciekawe pytania, rozwijać pewność siebie i być bardziej komunikatywnymi.
Dlaczego szczękamy zębami?
Jak odkrywać przed dzieckiem tajemnice ludzkiego ciała? Dotarłam do ciekawej książki w której znajduje się dziewiętnaście przydatnych historyjek. Dzieci nie tylko zanoszą się śmiechem, lecz także odkrywają swoje ciało. Temat tabu? Już nie musisz zalewać się rumieńcem przy gościach, czy udawać, że nie słyszysz pytania. Od smarków po wosk w uszach. Nic nie ma dla nas tajemnic!
Więcej o książce tutaj >>
Czy słonie boją się myszy?
Od filozoficznych pytań dotyczących Ziemi i Kosmosu, po ilość kropek na skrzydłach i wiek biedronki… Bądź razem z dzieckiem aktywnym odkrywcą świata przyrody. Co ciekawe książka łamie wiele stereotypów i jest świetną lekturą dla tych rodziców, którzy wychodzą poza przyjęte schematy i dla których nic nie jest oczywistością.
Więcej o książce tutaj >>
Dlaczego mleko jest białe?
Bez względu na to czy masz w domu małego łasucha, czy marudnego niejadka warto sięgnąć po książkę, która rozwija w dziecku ciekawość tematem jedzenia i pochodzenia produktów spożywczych. Przyznam, że ta książka to także duża przyjemność czytelnicza dla rodzica i w świetny sposób pomaga podjąć pierwsze próby wspólnego gotowania z dzieckiem.
Więcej o książce tutaj >>
Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?
Jeśli Twoje dziecko lubuje się w pytaniu: „dlaczego” i jest wyjątkowo ciekawskie to taka książka będzie dla niego niezapomnianą przygodą. Pytania wymyślne i złożone, ale… widok wielkich, radosnych dziecięcych oczu – bezcenny. Mamy tutaj aż dwadzieścia dwie zabawne i pomysłowe opowieści, a szata graficzna autorstwa Heike Vogel nie pozwala na oderwanie oczu nawet rodzicom!
Więcej o książce tutaj>>
Skąd się biorą dziury w serze?
To pytanie z mojego dzieciństwa, które zastanawiało mnie przy każdej kolacji, czy śniadaniu. Kiedy zauważyłam, że moje dziecko też je powtarza, przypomniałam sobie jak ważna i intrygująca była dla mnie wtedy na nie odpowiedź. Ile razy słyszałaś pytanie: „Dlaczego mamo niebo jest niebieskie?” Uff… tutaj znajdziecie naprawdę inspirującą odpowiedź!
Więcej o książce >>
Skąd właściwie wiemy, jaki jest Bóg?
Świetnie dostosowane do wieku dziecka odpowiedzi na pytania z dziedziny filozofii i religii. Dla rodziców cenne okażą się wskazówki i porady dotyczące tego jak omawiać z dziećmi trudne teologiczne problemy. Tematy od śmierci po upodobanie Boga do czekolady przedstawione są lekkim i przyjaznym językiem. Pozycja doskonała do wspólnej lektury rodziców, a także dziadków z dzieckiem. Zwłaszcza w tych rodzinach dla których ważne są tradycyjne wartości.
Pamiętajcie, że książka to nie wszystko. Każde pytanie dziecka wymaga uwagi rodzica i jego otwartego podejścia do tematu, a chęć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania zbuduje miedzy Wami więź, które nikt i nic nie jest w stanie przecenić. Odpowiadając dziecku na trudne dla niego pytania budujesz swój autorytet i jesteś kimś więcej niż tylko rodzic, jesteś przyjacielem.
Udanej i inspirującej lektury! :)
Sonia 2015.11.30 06:17
Niektóre pytania dzieci faktycznie są tak niecodzienne, ze nie wiadomo, co odpowiedzieć. Warto poczytać wtedy tę książkę...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.