Tradycje i symbole wielkanocne dla dzieci – duchowy wymiar świąt wielkanocnych - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Tradycje i symbole wielkanocne dla dzieci – duchowy wymiar świąt wielkanocnych

Tradycje i symbole wielkanocne dla dzieci – duchowy wymiar świąt wielkanocnych

Autor zdjęcia/źródło: Tradycje wielkanocne; Designed by Freepik

Jakie jest znaczenie świąt i symboli wielkanocnych? Jak wyjaśnić je dzieciom? Przygotowaliśmy zestawienie znaczenia symboli, dzięki którym łatwiej będzie Wam odkryć i wytłumaczyć dzieciom istotę i sens Wielkanocy.

Według badań GUS-u, w Polsce blisko 87% osób deklaruje przynależność do Kościoła Katolickiego. Jesteśmy jednym z najbardziej religijnych narodów w Europie. Wielkanoc jest szczególnym świętem dla wszystkich chrześcijan – to najważniejszy okres dla całego chrześcijaństwa. Często też zastanawiamy się, jak wyjaśnić dzieciom symbole wielkanocne i tradycje. Katolicy największą wagę przywiązują do Wielkiej Niedzieli, czyli momentu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Chrystus pokonał tego dnia śmierć – symbolika odradzania się, nowego życia odgrywa kluczową rolę w świętach wielkanocnych. W Wielkanoc wchodzimy w nowy etap – symbolika odradzania dopełnia się wraz z nadejściem w Polsce wiosny.

Symbole wielkanocne - skąd nazwa „Wielkanoc” i dlaczego jest świętem ruchomym?

Jezus zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę. Na cześć cudu zmartwychwstania mamy „Wielką Noc”. Jest to najczęściej spotykana nazwa wśród ludów słowiańskich – przyjęliśmy ją od Czechów wraz z chrześcijaństwem. Wielkanoc jest świętem ruchomym, ponieważ na soborze nicejskim w 325 roku postanowiono, iż będzie to od tej pory zawsze pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (między 21 marca a 25 kwietnia).

Tradycje i symbole wielkanocne dla dzieci – święconka

Wyjście do kościoła z jednym z symboli wielkanocnych – wielkanocnym koszyczkiem w Wielką Sobotę, jest głównym punktem świąt dla wielu dzieci :) Jakie pokarmy powinny wchodzić w skład święconki i dlaczego?

Jajka – symbol nowego życia. Przypominają o odradzającym się życiu w postaci kolorowych pisanek.


Chleb – w liturgii symbolizuje ciało Chrystusa.


Sól i pieprz – symbol trwałości i oczyszczenia. Ma również chronić nas przed popełnieniem grzechu.


Baranek – symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, triumf życia nad śmiercią.


Wędlina – ma zapewnić dobrobyt i zdrowie dla całej rodziny. Symbolizuje płodność i dostatek.


Chrzan – krzepkość i siła.


Ciasto świąteczne – oznaka umiejętności oraz doskonałości.

Tradycje i symbole wielkanocne - Niedziela Wielkanocna,  Zmartwychwstanie Pańskie

Rankiem w Wielką Niedzielę odprawiana jest symboliczna i tradycyjna wielkanocna  msza rezurekcyjna. Powinna zacząć się przed świtem, tradycyjnie o 6 rano. Podczas rezurekcji głosimy światu Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa (po łacinie resurrectio oznacza właśnie zmartwychwstanie). Jest to radosna celebracja – w akompaniamencie pieśni wielkanocnych i bicia kościelnych dzwonów, Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i obnoszony trzykrotnie wokół Kościoła. Po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewamy hymn Alleluja. Po zakończonym nabożeństwie, wraz z bliskimi możemy już podzielić się święconką i zasiąść razem do wielkanocnego śniadania. 

Duchowni przypominają nam co roku, by nie zatracać sensu Wielkanocy. Więcej energii poświęcić przygotowaniu duchowemu niż domowym porządkom i gotowaniu. Zmartwychwstanie Pańskie jest najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym, radosną celebracją cudu odrodzenia życia i początkiem nowego etapu. Przekazywane symbole i tradycje wielkanocne wzmacniają duchowy wymiar tego najstarszego i najważniejszego dla chrześcijan święta.


ZOBACZ TAKŻE:

Ciasta na Wielkanoc – PO PROSTU PYSZNE! >>

Dekoracje na Wielkanoc – symbole w nowoczesnym wydaniu >>