Opublikowany przez: Familiepl 2021-01-08 12:13:58
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Simon Rae on Unsplash
Relacja matka-dziecko jest jedną z najważniejszych w życiu. Stanowi podwalinę dla naszej pewności siebie i często sukcesów, jakie osiągamy w życiu, a także ich braku. Często jednak relacja taka zostaje zaburzona, ponieważ matka zbyt mocno wchodzi w swoją rolę lub wręcz powiela wzorce wyniesione z domu. Toksyczne matki nie występują wcale rzadko, a ich dość niszczący wpływ na swoją psychikę mogą obserwować zwłaszcza córki. Jaki styl macierzyństwa prezentujesz? Wybraliśmy 4 najpopularniejsze typu toksycznych matek, a mamy nadzieję, że nie znajdziesz siebie na tej liście.
To jeden z bardzo wyrazistych typów toksycznej mamy. Osoba prezentująca taki styl potrzebuje wiedzieć wszystko na temat swoje dziecka. Niewiedza, może powodować u niej niemal poczucie zagrożenia. Nie pozwalając dziecku na samodzielność, zaburza jego poczucie własnej wartości, a także pewności siebie. Większość rodziców ma skłonność do kontrolowania swoich dzieci ( w mniejszym lub większym stopniu), bo w ten sposób możemy im wskazać odpowiednie kierunki zachowania itp. Pamiętajmy jednak, aby z tym nie przesadzać i zachować zdrowy umiar.
Dzieci toksycznych mam, które miały wobec nich nierealne oczekiwania, często mają kłopoty w dorosłym życiu. Badacze problemu twierdzą, że poza niską samooceną, osoby takie nie mogą często odnaleźć swojego celu w życiu, zmieniając często zainteresowania. Nie wiedzą też, co chciałyby robić w życiu. Często syndrom toksycznej matki mającej nierealne oczekiwania wobec dzieci – a zwłaszcza córek, prezentują mamy niedojrzałe emocjonalnie oraz te, które same nie pogodziły się z niespełnieniem własnych ambicji.
Mimo, że ta relacja z pozoru wydaje się bardzo udana, nie jest dobra dla dziecka. Oczywiście, dziecko może ze swoją mamą o wszystkim porozmawiać, mama często przyjaźni się np. z koleżankami córki, ale przekroczenie pewnej granicy czyni ją niezdrową. Dzieci potrzebują widzieć w rodzicu opiekuna i autorytet, a nie tylko najlepszego kumpla. Taki układ może w młodym człowieku spowodować stres i poczucie zagrożenia, ponieważ nie będzie on miał pewności, że rodzic jest jego opoką na trudne czasy, czy tez w kłopotach. Pamiętajmy, że nasze dziecko ma już swoich przyjaciół w odpowiednim dla niego wieku. My mamy być przede wszystkim rodzicem, także takim, który wyznacza granice.
CZYTAJ TEŻ:
>> Dziecko nie chce czytać? Wypróbuj metodę krakowską
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.