Opublikowany przez: MatkaTadka
Autor zdjęcia/źródło: testy allergiczne @ pixabay
Jakie są sposoby na wykrycie alergenu?
Jakie zatem mity narastają, a jakie są fakty, odnośnie testów alergicznych?
Fakt.
Testy są obostrzone wieloma czynnikami, a także kryteriami, jakie należy spełnić, by były miarodajne.
Uczulenie na truskawki może wcale nie być uczuleniem na truskawki, a jedynie na środek, jakim spryskano je wcześniej.
Mit.
Krowie mleko może wywołać alergię, ale też organizm może go nie tolerować. W Polsce ok. 20–25% dorosłych osób nie trawi mleka, gdyż brak mu enzymu laktazy, który rozkłada cukier zawarty w mleku. Ich organizm nie toleruje mleka, lecz to nie oznacza, że są alergikami. Niektórzy ludzie przez całe życie z powodu braku laktazy mleka nie tolerują. Tendencja ta wzrasta wraz z wiekiem Z kolei celiakia to choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, lecz to nie jest alergia.
Mit.
Alergia nie jest dziedziczna, choć rodzic z potwierdzoną alergią zwiększa ryzyko wystąpienia tejże u dziecka. Jednak aby wykluczyć, bądź potwierdzić alergię, należy się udać do specjalisty.
Mit
Stwierdzenie uczulenia ( np.wysokie miano sIgE, dodatnie testy punktowe z alergenami) nie jest jeszcze równoznaczne z rozpoznaniem alergii, którą można podejrzewać dopiero wówczas, kiedy pojawiają się objawy kliniczne (alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, astma, niektóre przypadki atopowego zapalenia skóry) związane z ekspozycją na kurz (alergeny odchodów roztoczy należą do głównych alergenów kurzu). (http://pediatria.mp.pl/lista/84549,testy-alergiczne-u-malych-dzieci)
Mit.
Nie można odczulać dzieci do 5 lat i dorosłych po 50. roku życia; kobiet w ciąży, które chcą rozpocząć terapię (ale można ją kontynuować); osób z ostrym zapaleniem górnych dróg oddechowych, przewlekle chorych, np. na gruźlicę, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, z zaburzeniami odporności, niektórymi chorobami układu krążenia i tarczycy a także jeśli od innego szczepienia nie minęły 2 tygodnie.
Sezon pylenia roślin to czas uciążliwy dla alergików, często znacznie utrudniającym codzienne funkcjonowanie. W środowisku występuje wiele rodzajów roślin, pylących w różnym czasie, a pylenie to jest szczególnie silne wiosną, latem i wczesną jesienią. Wśród najpopularniejszych pylących roślin na terenie Polski wymienia się różne gatunki traw, babkę zwyczajną, bylicę oraz pokrzywę, olchę, brzozę, leszczynę, topolę.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.230.*.* 2017.04.26 14:33
syn miał robione testy kilka razy za każdym razem inny wynik, na co dzięń bierze (wymoderowano) jak alergia się nasila i myślimy o odczulaniu, z tymi testami rożnie bywa, trzeba brać margines szczególnie jak są robione u dzieci
Stokrotka 2017.04.08 16:57
Dobrze jest zrobić. Przynajmniej wiadomo czego unikać.
Sonia 2017.04.07 10:54
Alergie trudno zdiagnozowac. Ja mialam testy robione kilkakrotnie a wyniki czesto byly rozne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.