Opublikowany przez: ULA 2013-02-13 14:42:52
W jaki sposób działają testery owulacyjne?
Na krótko przed owulacją poziom soli (elektrolitów) znacznie wzrasta w płynach ciała człowieka jednocześnie z hormonem estrogenu (zwłaszcza w ślinie i wydzielinie szyjkowej – śluzie szyjkowym). Wskutek tego możliwość określenia wzrostu poziomu soli (elektrolitów) jest ważną metodą identyfikacji momentu owulacji a co za tym idzie wyznaczania dni płodnych oraz dni niepłodnych.
W oparciu o szczegółowe badania na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat oraz udoskonaleniu technik badawczych, naukowcy potwierdzili bezpośrednią korelację pomiędzy wzrostem hormonu estrogenu a pięcioma dniami płodnymi w cyklu miesiączkowym kobiety. Oznacza to, że wysoki poziom hormonu estrogenu w ślinie lub śluzie szyjkowym, w połączeniu z solami (elektrolitami) także obecnymi w ślinie, po wyschnięciu, tworzą zorganizowane struktury przypominające paproć. Ich obecność, kształt i ilość definiują fazę płodności, w jakiej znajduje się kobieta.
Czym różnią się od innych form antykoncepcji i sposobów określania fazy cyklu menstruacyjnego?
W pierwszej kolejności tester owulacyjny na ślinę nie zawiera żadnych hormonów, substancji lub odczynników chemicznych. Jego działanie w całości opiera się na naturalnych procesach zachodzących w kobiecym ciele. W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej czy mechanicznej, tester owulacyjny na ślinę współgra z kobiecym organizmem obserwując i analizując procesu w nim zachodzące bez jakichkolwiek ingerencji, dlatego też można powiedzieć że tester owulacyjny jest bezinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla kobiet stosujących tę formę antykoncepcji.
Co więcej, Tester Owulacyjny na ślinę może mieć zastosowanie nie tylko antykoncepcyjne, ale i prokreacyjne, ponieważ znając swój cykl, dni płodne i niepłodne kobieta może wyznaczyć termin, w którym są największe szanse na poczęcie.
Na podobnej zasadzie bazują inne naturalne metody planowania rodziny jak choćby metoda termiczna (pomiar temperatury) czy metoda objawowo-termiczna (pomiar temperatury i obserwacja śluzu szyjkowego), z tą różnicą, że na wynik badania testerem owulacyjnym na ślinę wpływ ma niewiele czynników a właściwie żadne. Wystarczy tylko pamiętać, aby na godzinę przed pomiarem nie jeść, nie pić i nie myć zębów, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na właściwości śliny. Natomiast na temperaturę ciała kobiety wpływ ma nawet niewielka infekcja, przeziębienie czy bakteria i dokonany pomiar może być błędny, a co za tym idzie faza płodności może zostać błędnie wyznaczona.
Podsumowując, tester owulacyjny na ślinę różni się od innych metod wyznaczania fazy cyklu prostotą w dokonywaniu pomiaru i interpretacji otrzymanego rezultatu – wystarczy tylko kropla śliny, dokładnością i precyzją wyznaczania fazy cyklu przy zachowaniu minimalnych wymogów.
Kiedy i jak właściwie się ich używa?
Testera owulacyjnego na ślinę można używać od pierwszego dnia cyklu (pierwszy dzień miesiączki) przez całą długość jego trwania. Wtedy mamy największą szansę na poznanie swojego organizmu i zmian w nim zachodzących. Taka forma użytkowania zalecana jest kobietom, które mają nieregularne cykle lub nie potrafią samodzielnie wyznaczyć dnia owulacji. Można też, jeśli ma się bardzo regularne cykle, używać testera na ślinę na krótko przed spodziewaną owulacją. Wtedy możemy się upewnić, czy nasze wyliczenia są zgodne ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Jednak lekarze zalecają stosowanie testera owulacyjnego na ślinę przez cały cykl miesiączkowy.
Badanie polega na nałożeniu próbki śliny na szkiełko mikroskopowe i pozostawienie jej na 5-15 minut w celu wyschnięcia śliny. Śliny nie może być za dużo i nie powinna ona zawierać pęcherzyków powietrza. Po odczekaniu wymaganego czasu, należy zdjąć plastikowe zabezpieczenie mikroskopu owulacyjnego, chwycić tester w dłoń za pomocą kciuka i palca wskazującego i dostosowując ostrość obejrzeć otrzymany obraz. Następnie należy zinterpretować obraz z mikroskopu porównując go do jednego z trzech obrazów referencyjnych znajdujących się na ulotce bądź opakowaniu. To bardzo proste i nie wymaga żadnych konsultacji medycznych.
Jakie są co do nich ewentualne przeciwwskazania?
Przeciwwskazań co do stosowania testera owulacyjnego na ślinę jest niewiele, jest on nieodpowiedni dla:
• Kobiet w zaawansowanej menopauzie,
• Kobiet używających tabletek hormonalnych lub przechodzących terapię hormonalną,
• Kobiet, które w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy były w ciąży,
• Kobiet przyjmujących tabletki na zwiększenie płodności, takich jak clomiphene citrate. Takie kobiety nie powinny używać testera owulacyjnego/testu owulacyjnego ze śliny, ponieważ takie tabletki zwiększają poziom hormonów, które mogą wskazywać błędny wynik.
Czy są one wiarygodne i jak ta wiarygodność została potwierdzona?
Skuteczność testera owulacyjnego na ślinę wynosi 98%, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.
W badaniu wzięły udział kobiety, które zostały poddane badaniu próbki śliny za pomocą testera owulacyjnego na ślinę. Grupa kobiet, u których obraz przybrał formę „paprotek” wskazującą na owulację, została poproszona o poddanie się dopochwowemu badaniu USG w celu potwierdzenia wiarygodności rezultatu otrzymanego za pomocą Testera Owulacyjnego na ślinę. Z grupy kobiet, które znajdowały się w fazie płodnej, wynik został potwierdzony w 98% przypadkach.
Reasumując, według dostępnej nam wiedzy, tester płodności jest jedynym tego typu urządzeniem na rynku, które zostało poddane tak szczegółowym badaniom. W celu zapoznania się ze szczegółowym raportem z przeprowadzonych badań zapraszamy na stronę www.TesterAfrodyta.pl lub www.NaturalnaPlodnosc.pl
Komu i w jakich sytuacjach się one najbardziej przydają?
Tester owulacyjny na ślinę ma dwojakie zastosowanie, jest doskonałym wyborem zarówno dla kobiet, które nie są jeszcze gotowe na dziecko (antykoncepcja), jak i dla kobiet, które o dziecko się starają (planowanie rodziny). Wyznaczanie fazy płodnej jest kluczowe w obu przypadkach. W cyklu miesięcznym kobiety jest zaledwie 5-6 dni płodnych, są to trzy dni poprzedzające owulację i dwa dni faktycznej owulacji. Struktura „paproci” tworzy się na 3-4 dni przed owulacją i znika 2-3 dni po jej wystąpieniu, co pozwala kobiecie na zaplanowanie swojej aktywności seksualnej w tym czasie.
Tester owulacyjny na ślinę nadaje się też dla kobiet które mają nieregularne cykle i dla których wyznaczenie dni płodnych jest szczególnie trudne ze względu na różnice w długości poszczególnych cykli.
Szczegółowe informacje znajdują się na następujących stronach internetowych: www.TesterAfrodyta.pl i www.NaturalnaPlodnosc.pl.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
212.14.*.* 2014.01.22 11:09
brzmi zachęcajaco :-)
Żabulka 2013.03.05 14:44
Sprytne to urządzenie. Dobre jest też np do potwierdzenia swoich interpretacji, jak ktoś stosuje npr i ma jakieś wątpliwości
lauraaa 2013.02.20 16:44
meagang masz rację, przy nieregularnych cyklach to duży plus że jest wielokrotnego użytku. Nie trzeba kupować sterty testów paskowych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.