Opublikowany przez: Kasia P. 2016-10-24 15:05:03
Test na ojcostwo w ciąży z krwi opiera się na analizie swobodnie krążącego w niej DNA płodu. Przedostaje się ono do matczynego krwioobiegu przez łożysko. Płodowego DNA przybywa z każdym kolejnym dniem ciąży. Po ukończonym 10 tygodniu osiąga stężenie, które pozwala na realizację pewnego testu na ojcostwo. Wynik takiego badania jest jednoznaczny. Ojcostwo może zostać potwierdzone albo wykluczone.
Żeby test na ojcostwo mógł zakończyć się sukcesem laboranci muszą jednak najpierw „wydobyć” DNA dziecka z pobranej od matki próbki krwi. Gdy już to zrobią, przy pomocy odpowiednich technik tworzą jego unikalny profil genetyczny. Jest on następnie porównywany z profilem genetycznym potencjalnego ojca, utworzonym na podstawie DNA wyizolowanego z wymazu z policzka. Gdy już wszystkie profile są gotowe można zacząć szukać w nich podobieństw. Bo właśnie na tym polegają testy na ojcostwo, na poszukiwaniu wspólnych cech w profilach genetycznych potencjalnego ojca i dziecka. To podobieństwo wynika stąd, że dziecko dziedziczy swój materiał genetyczny po rodzicach – w połowie po matce, a w połowie właśnie po ojcu
Ponieważ wykorzystuje się w nich te same próbki, które pobierane są w trakcie badań w ciąży do oceny stanu zdrowia dziecka, np. w kierunku zespołu Downa, albo innego zespołu genetycznego. Kosmówkę pobiera się w okolicach 11. a płyn owodniowy 15. tygodnia ciąży. Część pobranego materiału bada się kierunku ojcostwa, z kolei część w kierunku wad wrodzonych u dziecka. Jeśli chodzi o próbki od rodziców, to tutaj jest duża dowolność. Laboratorium może wyizolować ich DNA z wymazu z policzka, włosów z cebulkami, chusteczki z wydzieliną z nosa, patyczka z woskowiną uszną, szczoteczki do zębów i wielu, wielu innych. Każda z tych próbek jest w takim samym stopniu użyteczna w badaniu.
Przede wszystkim jeśli chodzi o sprawy formalne, związane z jego późniejszym utrzymaniem i wychowaniem. Dzięki temu maluch ma zapewniony odpowiedni byt i warunki do rozwoju już od pierwszych chwil życia. Pewność co do ojcostwa jeszcze przed pojawianiem się nowego członka rodziny ma również pozytywny wpływ na mężczyznę. Zdaniem wielu psychologów odczuwa on wtedy większą chęć, aby zatroszczyć się o swoją ciężarną partnerkę, a później również o samo dziecko. Przyszłą mamę taki prenatalny test na ojcostwo uwalnia z kolei od stresu związanego z niepewnym ojcostwem, który jak wszyscy wiemy w czasie ciąży jest bardzo niewskazany.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie ©gpointstudio/Depositphotos.com
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.10.26 10:00
medycyna niesamowicie rozwija się!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.