Opublikowany przez: Kasia P. 2017-07-06 11:30:56
Autor zdjęcia/źródło: screen You Tube
Przede wszystkim należy z dzieckiem dużo rozmawiać. Opowiedzieć o różnych sytuacjach i zdarzeniach, które miały miejsce na świecie – oczywiście mówmy do naszej pociechy w sposób delikatny i koniecznie językiem zrozumiałym dla dziecka, dostosowany do wieku.
Należy dziecku wyjaśnić poszczególne, trudne definicje. Wytłumaczyć, co to jest atak terrorystyczny, kto to jest napastnik, co to jest alarm. Koniecznie trzeba zapoznać dziecko z telefonami alarmowymi, tj. m. in. 112 oraz 997.
Oczywiście decyzja należy do rodzica, opiekuna. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszego dziecka jest najważniejsze. Gdy dziecko będzie świadome, lepiej będzie mogło stwierdzić co jest dobre, a co złe, a przede wszystkim, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.
Trudno jest określić jaki wiek dziecka jest najlepszy do przeprowadzenia danej rozmowy. Każdy z nas – rodziców wie, kiedy nasze dziecko jest gotowe na taką dyskusję.
Jak wiadomo, już w przedszkolu dzieci zapoznają się z numerami alarmowymi oraz uczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, aby to uczynić w sposób zrozumiały dla malucha.
Nie zależnie od wieku, dziecko powinno wiedzieć, że widząc plecaki, torby, teczki, paczki pozostawione bez opieki w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach czy innych miejscach publicznych koniecznie należy zgłosić pod numer alarmowy 112 lub 997 lub poinformować policjanta czy pracownika służb ochrony.
Pamiętajmy! Aby nie zaglądać, nie ruszać tego typu rzeczy pozostawionych bez opieki. To bardzo niebezpieczne.
Każdy powinien wiedzieć jak się zachować. Pamiętajmy, że najważniejszy jest spokój.
Gdy dzieci znajdują się w szkole, pod opieką nauczycieli, a dojdzie do ataku terrorystycznego, bardzo ważne, aby słuchały opiekuna i wykonywały jego polecenia.
W przypadku zarządzenia ewakuacji:
Jeśli bezpieczna ewakuacja nie jest możliwa:
Przede wszystkim my jako rodzice musimy zadbać o dobro i bezpieczeństwo naszej pociechy. Dać przykład swoim spokojem i zachowaniem.
Podczas ataku najważniejsze, aby:
Zachować spokój.
Nie wykonywać gwałtownych ruchów.
Nie dyskutować z terrorystami.
Nie atakować terrorystów.
Jeśli jest to możliwe staraj się dyskretnie ich obserwować i zapamiętać jak najwięcej szczegółów (może to pomóc organom ścigania na dalszym etapie działań).
Każda rozmowa jest jak najbardziej zrozumiała i czytelna dla odbiorcy, jeśli jest potwierdzona jakimś przykładem. Jak już wcześniej wspomniałam należy to uczynić w sposób delikatny i zrozumiały, przede wszystkim dostosowany do wieku naszej pociechy.
Pamiętajmy! Im poważniej sami potraktujemy potencjalne zagrożenie, im więcej o nim będziemy wiedzieli, im więcej będziemy o nim rozmawiać, tym skuteczniej w porę zdołamy zadbać o bezpieczeństwo i dobro naszych dzieci.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policja i większość jednostek samorządowych - wspólnie uznali, że konieczne jest przygotowanie placówek dydaktycznych do niebezpiecznych sytuacji. Na potrzeby prowadzonych działań powstał film edukacyjny p.t. „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Ważnym dodatkiem do niego jest broszura, zawierająca opis najważniejszych zasad postępowania w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia.
Policjanci regularnie uczęszczają na rożnego rodzaju spotkania, debaty czy pogadanki z dziećmi szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, gdzie prezentują szeroko pojętą profilaktykę związaną z bezpieczeństwem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.