Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Materiał zewnętrzny Partnera 2021-08-25 10:04:36
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Przygotowanie do porodu, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, powinno zacząć się właściwie już w połowie ciąży. Kiedy planowo ma nastąpić poród? Tego dowiemy się, wykorzystując kalkulator porodu, umożliwiający wyliczenie tygodnia ciąży i terminu narodzenia dziecka, licząc od dnia ostatniej miesiączki. Oczywiście poród może nastąpić wcześniej, dlatego już w trzecim trymestrze ciąży warto mieć przygotowaną wyprawkę do szpitala, by w dowolnym momencie, gdy nastąpią objawy porodu – skurcze i odejście wód płodowych – być gotową na natychmiastową drogę na salę porodową. Co powinna zawierać wyprawka do szpitala? Konieczne jest zabranie dowodu tożsamości oraz karty przebiegu ciąży i wyników wszystkich przeprowadzonych w czasie ciąży badań laboratoryjnych oraz USG. Do torby treningowej warto zapakować bawełniane koszule lub piżamy w ilości kilku sztuk, najlepiej rozpinane z przodu, biustonosz dla kobiet karmiących, szlafrok, wygodne kapcie i klapki pod prysznic, przybory toaletowe, podpaski, majtki, ręcznik kąpielowy. Jeśli przyjmujemy na stałe leki lub nosimy soczewki kontaktowe, je również należy zabrać do szpitala.1 Dla noworodka potrzebne będą body lub kaftaniki (kilka sztuk), śpioszki lub pajacyki, czapeczka lub dwie, skarpetki, pieluchy, kocyk i ręcznik kąpielowy oraz delikatne kosmetyki, mokre chusteczki i ubranko na wyjście ze szpitala, dostosowane do pory roku.
Przed porodem warto wraz z lekarzem prowadzącym ciążę stworzyć plan porodu, obejmujący preferencje i oczekiwania rodzącej. Plan porodu można potraktować trochę jak list do personelu szpitala, który będzie nam towarzyszyć na sali porodowej w tym ważnym czasie, jakim jest przebieg porodu. Plan ma pomóc w stworzeniu jak największego komfortu dla rodzącej. W planie porodu możemy zawrzeć zgodę na cięcie cesarskie w razie potrzeby lub zaznaczyć, że wolimy tego uniknąć. W dokumencie tym informujemy personel o swoich ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach, stanie psychicznym, wcześniejszych porodach lub ich braku, obawach i czynnikach stresogennych. Możemy także zaznaczyć, że chcemy, by w sali było przyciemnione światło, grała muzyka lub przeciwnie, panowała cisza. Jeśli chcemy nagrywać poród lub zależy nam na możliwości rodzenia z bliską osobą u boku, to także należy zawrzeć we wspomnianym dokumencie. W przypadku chęci pobrania krwi pępowinowej w celu pozyskania komórek macierzystych koniecznie zawrzyjmy tę informację w planie porodu.2 Plan porodu może też zawierać prośbę o udostępnienie prysznica lub wanny w sali porodowej. W planie porodu informujemy też personel medyczny o chęci trzymania dziecka podczas badania i oceny skali Apgar, będącej standardową procedurą po urodzeniu.
Jeśli czeka nas pierwszy w życiu poród, nie musimy obawiać się braku odpowiedniej wiedzy. Edukacja przedporodowa, czyli tak zwane szkoły rodzenia, a przynajmniej kursy online łatwe do znalezienia w sieci, świetnie przygotowują przyszłych rodziców do momentu porodu, przeprowadzając ich przez wszystkie etapy ciąży, pomagając rozpoznać zmiany w organizmie matki, objawy porodu i złagodzić dyskomfort mięśniowy dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym. Szkoła rodzenia zapewni ćwiczenia poprawnego oddychania w czasie ciąży, zmniejszającego zmęczenie i ułatwiającego zasypianie, naukę oddychania w kolejnych fazach porodu, a także przygotuje do fazy połogu, by jak najszybciej wrócić do sprawności i równowagi po porodzie. Dzięki szkole rodzenia przyszła mama poznaje także techniki noszenia, przewijania, kąpieli i karmienia noworodka.3 Warto zainwestować czas, by zdobyć profesjonalną wiedzę, tym samym zyskując większą pewność i spokój, jaki daje świadomość kolejnych zmian i okoliczności związanych z ciążą i porodem.
Bibliografia:
Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo
https://pdfs.semanticscholar.org/1d36/c150c2fe7e3e2022282fbb4bf1018b30af96.pdf?_ga=2.125343951.43306842.1613931624-1462338953.1613931624 (Data dostępu: 20.02.2021)
Materiał zewnętrzny Partnera
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.