Opublikowany przez: Ulinka 2010-03-27 23:17:55
Seksuologia, to dziedzina dotycząca seksualności człowieka, na którą składają się: potrzeby seksualne (także zaburzenia lub ich brak), prawidłowe życie seksualne zarówno w sferze ciała, jak i ducha, odczuwane uczucia, relacje z innymi ludźmi, a także resztą otaczającego świata. W sferze seksuologii mieszczą się wszelkie aspekty płciowości człowieka.
Sfera seksualna, tak jak każda inna sfera naszego życia, nie jest wolna od problemów. Przyjmuje się, że przynajmniej 30%-60% Polaków ma problemy we współżyciu seksualnym, które dotyczą m.in. oziębłości, nadmiernego temperamentu bądź niedostosowania w tym aspekcie u partnerów, przy zaburzeniach z potencją oraz w sytuacjach kiedy oczekiwania partnerów są ukryte, tłumione bądź nigdy nie wypowiedziane.
Przyczyny mogą mieć podłoże fizyczne lub psychologiczne, jak stres, zmęczenie, choroba, problemy zawodowe lub rodzinne, a także pojawienie się dziecka. Przyczyny społeczno-kulturowe, czyli sposób wychowania, również wpływają na to jak postrzega się seks. Wielu ludzi uważa, że jest to coś wstydliwego lub wręcz brudnego. Przyczyną zaburzeń mogą też być wcześniejsze negatywne doświadczenia, takie jak wykorzystywanie seksualne w młodości czy dzieciństwie.
Następstwem i zarazem skutkiem długotrwających dysfunkcji seksualnych są zazwyczaj zaburzenia zdrowia psychicznego (takie jak nerwice, depresje, konflikty i napięcia w związku oraz wycofanie z aktywnego życia społecznego).
Z większością z nich można sobie poradzić i wyleczyć je, tak aby móc w pełni cieszyć się swoją seksualnością i bliskością fizyczną z drugą osobą. Wizyta u seksuologa może wyzwolić w partnerach głęboko ukryte potrzeby i sprawić że podzielą się oni nimi między sobą.
Z reguły, wizyta u seksuologa kojarzy się albo z dużym wstydem, albo z przekonaniem o tym, że osoby korzystające z usług seksuologa cierpią na zaburzenia lub dewiacje seksualne. Niestety, mity te powodują, że wiele osób, które powinny skorzystać z pomocy seksuologa i którym seksuolog mógłby pomóc, nie decydują się na taką wizytę, bojąc się oceny społecznej lub napiętnowania otoczenia.
Bywa również tak, że jedna osoba w związku, owszem, chciałaby skorzystać z pomocy seksuologa, jest jednak torpedowana przez partnera, który nie widzi takiej potrzeby. Ten opór najczęściej związany jest z poczuciem lęku, obawą odrzucenia lub chęcią uniknięcia poczucia winy. Tymczasem, seksuolog może pomóc w wielu różnorodnych trudnościach i problemach, które sprawiają że życie seksualne partnerów nie jest satysfakcjonujące dla jednej bądź obu stron.
Niestety poradnictwo seksuologiczne nie wchodzi w zakres refundowanych usług NFZ.
/na podstawie: www.seksuolog.warszawa.pl/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.25.*.* 2011.09.30 16:56
zaczełam uprawiać seks i jestem zadowolona
46.112.*.* 2011.05.21 11:56
no nawet sie nie wlacza zal przez wielkie z
84.10.*.* 2011.05.08 09:57
Pouczający artykuł , jeżeli się ma problem należy korzystać z fachowej rady
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.