HERBATA RUMIANKOWA
Pomaga na wiele problemów żołądkowych, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Jedna filiżanka wystarczy. Rumianek skutecznie rozluźnia mięśnie górnego przewodu żołądkowo-jelitowego, dzięki czemu łagodzi wszelkie skurcze.
HERBATA Z IMBIREM
Musisz wiedzieć, że z akceptacją tej herbatki wśród dzieci bywa różnie, zatem może zostać wylana. Imbir dziecko polubi, albo i nie, ale już niewielkie jego ilości w herbatce zmniejsza nudności oraz łagodzi dyskomfort. Ponadto właściwości przeciwzapalne imbiru poprawiają soki trawienne i neutralizują kwasy żołądkowe.
MIĘTA
Ostatnia już herbatka na liście. Popularnie stosowana, ponieważ ma tę właściwość, że koryguje przepływ żółci, który pomaga nam trawić. Jeśli dziecko odmawia picia herbatki, mogą przydać się cukierki z miętą. Pamiętaj tylko by nie dawać ich zbyt małym dzieciom, ponieważ łatwo się nimi zadławić.
CIEPŁO
Ponoć koty kładą się swoim opiekunom na chorych miejscach, po to by je leczyć. Już po śmiechu? Abstrahując od rodzinnych legend, muszę przyznać, że ciepło jest dobrym sprzymierzeńcem w przypadku bólu brzucha. Ogrzewając brzuszek, np. kocykiem, zwiększamy przepływ krwi, co może skutkować innym łagodniejszym odczuwaniem bólu przez dziecko.
NATURALNY JOGURT
Jogurt jest skuteczny w przypadku skurczów brzucha i jest popularnym lekarstwem na biegunkę- pisze dr Sears. – zwykle "dobre" bakterie żyją w jelitach i pomagają trawieniu. Jogurt z żywymi kulturami (aktywne bakterie), może pomóc w przywróceniu prawidłowego trawienia.
ZABAWA NA PODWÓRKU
Gdy dziecko cierpi na zaparcia bardzo dobrze jest zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna może pomagać przemieszczać się jedzeniu przez przewód pokarmowy, a leżenie w łóżku może powodować zaparcia. Wystarczy spacer, czy gra w piłkę.
MASAŻ
Pamiętasz jak Twój niemowlak miał kolki i masowałaś mu brzuszek? Starsze dziecko również poczuje ulgę, gdy delikatnie pomasujesz mu ciepłymi dłońmi brzuszek. Pamiętaj żeby ruchy były powolne i dokładne. Ważne byś trzymała się kierunku wskazówek zegara. To dobra metoda, która pozwala uspokoić dziecko.
Kiedy dziecko boli brzuszek przez dłuższy czas konieczna będzie zmiana diety. Wybieraj produkty lekkostrawne oraz owoce i warzywa. Gdy dochodzą inne objawy (wymioty, gorączka), albo zmiana diety nie pomaga, koniecznie odwiedź z dzieckiem pediatrę.
ZOBACZ TAKŻE: