Opublikowany przez: Kasia P. 2018-02-22 13:20:45
Autor zdjęcia/źródło: Wielkopostne postanowienia dzieci Designed by Freepik
Po pierwsze dziecko samo musi chcieć przeżywać czas przed Wielkanocą inaczej i zdobyć się na wielkopostne wyrzeczenia. Tylko wtedy zbuduje się jego motywacja, która pozwoli wytrwać we własnych postanowieniach. Takich rzeczy nie można dziecku narzucić. Po drugie warto dziecko wprowadzić w temat, czyli opowiedzieć o tym dlaczego właściwie robi się takie postanowienia i skąd pochodzi ta tradycja. Po trzecie kwestia ćwiczeń duchowych to często dla dzieci poważny temat. Wiata małego dziecka jest często bardzo silna i warto ją wspierać, ale też trzeba znać momenty kiedy po prostu trzeba odpuścić. Post nie ma być udręką, a wielkopostne postanowienia dzieci powinny być ich wyborem i sprawiać im radość.
Prawdziwa zmora naszych czasów to nieustanne bycie on-line. Mniejsze dzieci grają w gry. Starsze z kolei ciągle siedzą na różnych portalach społecznościowych. Warto zacząć od siebie i pokazać dziecku, że bycie ciągle dostępnym w internecie nie jest najważniejsze. Może uda się zachęcić dzieci do limitowania czasu poświęcanego na buszowanie w sieci. To pozwoli Wam także przygotować się do wspólnego czasu przy stole wielkanocnym, kiedy nikt nie powinien wyjmować smarfona spod stołu.
Kiedy oderwiemy dziecko od telefonu i komputera, szybko może się okazać, że chce spędzać czas na kanapie przed telewizorem. W czasie Wielkiego Postu warto wykorzystywać jednak czas aktywnie. Wyjdźcie z dziećmi na spacer, pojedźcie na wycieczkę, odwiedźcie babcie, jest tyle możliwości i pomysłów na aktywne, wspólne spędzanie czasu. W ten sposób zadbacie o Wasze relacje i więzi.
Dobrym wielkopostnym postanowieniem dla każdego dziecka niezależnie od wieku jest ograniczenia, albo całkowite zawieszenie na te 40 dni jedzenia słodyczy. Całej rodzinie może to tylko wyjść na zdrowie. Ponadto potem o wiele przyjemniej będzie się jadło wielkanocną babkę, czy sernik.
To dobre postanowienie dla dzieci, które lubią słuchać bajek lub same czytać. Możesz dziecku sprezentować dobrą książkę i tym samym wspierać je w wielkopostnych postanowieniach. Wybór może paść na książkę opisującą jakieś duchowe przeżycie, w której bohater się nawraca lub podczas przygód sprawdza swoją wytrwałość w wierze.
W czasie postu modlimy się częściej niż zazwyczaj. Możesz zaprosić rodzinę i oczywiście także dzieci do wspólnej wieczornej modlitwy. Nie musi to być długo litania, ale zwykłe „Ojcze nasz” zdecydowanie wystarczy na dobry początek.
Dzieci mają mnóstwo własnych pomysłów na wielkopostne postanowienia. Czy Twoja pociecha też takie robi? Jakie jest wielkopostne postanowienie Twojego dziecka? Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.