Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-02-02 23:21:15
Zgodnie z polskimi przepisami, nadawcy programów i filmów dla dzieci mają obowiązek przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
Kontrolę nad tym sprawuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a jej Deparlament Programowy wyrywkowo, lub zaalarmowany na przykład przez któregoś widza. Programy dla dzieci oznaczone są następująco: zielony kwadrat z uśmiechniętą buzią widoczny w roku ekranu oznacza, że program lub film dozwolony jest bez ograniczeń wiekowych. Natomiast kwadraty (w zależności od koloru) określają dolną granicę wiekową grupy, dla której dana audycja została dopuszczona (od lat 7,12 lub 16 – wszystko zależy od liczby widocznej wewnątrz kwadratu.
Ważne! Programy nieprzeznaczone dla osób niepełnoletnich oznaczone są czerwonym kwadratem z czarnym kluczykiem w środku.
W jaki sposób katalogowane są treści?
Przy zaliczaniu filmu bądź programu do konkretnej kategorii brane są pod uwagę cztery elementy: sposób prezentowania wizji świata, sposób prezentowania ocen moralnych, wywołane emocje oraz przedstawione wzorce zachowań (więcej informacji znajdziesz w Rozporządzeniu KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 roku).
Ale oczywiście pamiętajmy, że cyferki w trójkątach nie powiedzą nam czy nasze dziecko będzie umiało poradzić sobie z obejrzanymi treściami. Dodatkowo warto pamiętać, że te standardy obwiązują wyłącznie nadawców z terytorium Polski – programy nadawany na przykład z Londynu podlega całkiem innym regułom.
TOP 10 bezpiecznych programów dla dzieci
1. Domowe przedszkole
Wywołaliśmy uśmiech? Klasyk Polskiego dzieciństwa, program dla najmłodszych prowadzony przez panie przedszkolanki, które razem z grupą swoich podopiecznych pokazują jak i w co się bawić. Mnóstwo piosenek, świetnych pomysłów na spędzenie czasu oraz zabawna nauka dzieci nowych rzeczy. Idealne dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie chowa się słonko, kiedy śpi…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.