Opublikowany przez:
Monika C.
2020-09-23 15:51:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jonathan Borba on Unsplash
W jednym z łódzkich szpitali profilaktycznie(!) rozdzielano mamę z noworodkiem. Sytuacje takie miały miejsce po porodzie przez cesarskie cięcie. Mama mogła zobaczyć swoje dziecko dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Rzecznik Praw Pacjenta mówi, iż narusza to zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych.
„Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach” czytamy w Gazecie Wyborczej (z 22 września 2020 r.).
W rozmowie z Gazetą Wyborczą Paweł Grzesiewski, Dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta mówi także, że decyzja rzecznika została podjęta na podstawie opinii ekspertów oraz kierowano się dobrem pacjenta, w tym wypadku matki i dziecka. Profilaktyczne separowanie matki od dziecka jest bowiem niewspółmierne do celu, czyli ochrony przed zakażeniem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!