Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-03-26 08:32:43
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik
W szkolnictwie następują wielkie zmiany, które Ministra Edukacji Narodowej zapowiadała już od początku swojego urzędowania. Likwidację prac domowych zapowiadano jeszcze w czasie kampanii wyborczej, a nowej minister edukacji zajęło zaledwie kilka miesięcy, aby je wprowadzić.
Decyzja ta ma wielu zwolenników wśród rodziców, którzy mocno krytykowali czas, jaki dzieci codziennie poświęcają na odrabianie dodatkowych prac domowych. Jednakże decyzja ma również wielu przeciwników, którzy obawiają się znacznego obniżenia poziomu wiedzy wśród uczniów, w wyniku braku dodatkowej pracy i pogłębienia się trudności w nauce. Już za kilka dni zadawanie prac domowych nie będzie możliwe.
Rozporządzenie dotyczące braku zadawania prac domowych podpisane zostało w piątek 22 marca 2024 przez Minister Edukacji Narodowej Barbarę Nowacką. Wprowadza ono od 1 kwietnia 2024 likwidację nakładania na uczniów szkół obowiązkowych zadań domowych, a także informuje o niewliczaniu do średniej ocen z religii i etyki - od wwrześnia. W dniu wczorajszym Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o tym fakcie na swoim profilu FB.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dot. zadań domowych w szkołach podstawowych i niewliczania ocen z religii i etyki do średniej ocen.
Już od 1 kwietnia w klasach IV-VIII pisemne lub praktyczno-techniczne zadania domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane a w klasach I-III prace domowe nie będą zadawane w ogóle (poza ćwiczeniami usprawniającymi tzw. motorykę małą np. ćwiczenie ruchów dłoni i palców).
Uczniowie zyskają więcej czasu na bieżące powtórki i naukę do lekcji oraz na spokojne przygotowywanie się do sprawdzianów i kartkówek. Będą mogli skorzystać też z większej liczby zajęć dodatkowych.
Opublikowane rozporządzenie zawiera również zapisy dot. niewliczania ocen z przedmiotów dodatkowych, w tym religii i etyki do średniej ocen. Ta zmiana wejdzie w życie 1 września br., czyli od kolejnego roku szkolnego.
Pełną treść rozporządzenia można znaleźć tutaj: https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000043801.pdf
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.