Opublikowany przez: Ulinka 2010-09-12 22:45:47
Głównym założeniem szkoły rodzenia jest psychiczne i fizyczne przygotowanie uczestników do czynnego udziału w porodzie, zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w przełomowych godzinach jego życia. Zajęcia przeznaczone są dla kobiet i par - szczególnie wskazane dla osób decydujących się na poród rodzinny.
Szkoły różnią się między sobą w sposobie ujęcia tematów i treści. W większości z nich zdobywa się wiedzę, praktyczne umiejętności dotyczące ciąży, porodu, połogu oraz pielęgnacji i żywienia noworodka. Program obejmuje także ćwiczenia ogólnorozwojowe, relaksacyjne, masaż, naukę oddychania i parcia. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia daje również możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami, buduje poczucie wspólnoty z innymi osobami oczekującymi na narodziny dziecka.
Przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły należałoby się zastanowić, czego oczekuje się od szkoły, gdzie odbędzie się poród, czy będzie to poród rodzinny. Warto zasięgnąć opinii znajomych, które w szkole rodzenia uczestniczyły. Kobiety z dużych miast mają z czego wybierać. Mogą to być szkoły przyszpitalne, prywatne, przy stowarzyszeniach i fundacjach lub we wspólnotach parafialnych, ich adresy można znaleźć w internetowym przewodniku po szkołach rodzenia. Dobrze jest skontaktować się wcześniej z instruktorami prowadzącymi kurs i dowiedzieć o liczebności grupy, programie i miejscu. Zasięgnąć informacji o tym, jak prowadzący zapatrują się na uczestniczenie w zajęciach z inną osobą niż ojciec dziecka.
W niektórych szkołach podczas zajęć można zwiedzić oddział położniczy. W szkołach przyszpitalnych jest szansa na poznanie w czasie zajęć osoby pracującej na oddziale położniczym, tej która może asystować przy porodzie. Zwiększa to komfort psychiczny i daje to poczucie bezpieczeństwa przyszłych rodziców. Wiele szkół oferuje także spotkania po porodzie, grupy wsparcia dla matek karmiących, naukę masażu niemowlęcego, gimnastykę w połogu.
Do szkoły rodzenia nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Zajęcia najlepiej rozpocząć pod koniec II i w III trymestrze ciąży. Nie wszystkie mamy mogą jednak korzystać z zajęć praktycznych. Przeciwwskazaniem do nich jest zagrożenie ciąży.
/na podstawie materiałów Fundacji Rodzić po Ludzku/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.