Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-05-27 11:50:44
Pojęcie „szklanego sufitu” odnosi się do funkcjonowania kobiet na stanowiskach kierowniczych i przywódczych. Mówią o nim najczęściej kobiety, które mają dokładnie sprecyzowane cele związane ze swoją karierą i awansem, inwestują w swój rozwój, a mimo tego nie dostają wymarzonych stanowisk. Taka sytuacja może być frustrująca i dla wielu osób jest impulsem do zweryfikowania planów zawodowych lub zmiany pracodawcy.
Czy bariery spowodowane stereotypowym postrzeganiem płci faktycznie istnieją? Częste potwierdzanie tej tezy może przyczyniać się do utrwalania stereotypów i demotywowania kobiet, które przede wszystkim powinny skoncentrować się na realizowaniu swoich celów i marzeń zawodowych. Z doświadczenia doradcy zawodowego niestety wiem jednak, że granica awansu dla kobiet bywa inna niż dla mężczyzn. Analiza licznych badań, danych statystycznych i opinii ekspertów wskazuje, że kobiety pomimo wykształcenia i odpowiednich kompetencji, rzadziej niż mężczyźni pełnią funkcje kierownicze. Z rankingu Financial Times Europe 500 wynika, że wśród szefów firm (CEO) kobiety stanowią 1,8%. Oznacza to, że głównie mężczyźni zajmują stanowiska prezesów zarządów Banków Centralnych w Europie. Co więcej, dane Komisji Europejskiej pokazują, że jedynie 12% pań zasiada w zarządach największych spółek notowanych na giełdzie w Europie i tylko 3% pełni funkcję prezesa. Jednocześnie, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mckinsey&Company z raportu „Women master”, wzrost liczby absolwentek szkół wyższych nie przekłada się na znaczący wzrost tego odsetka. Najnowsze badania GUS dotyczące płac wskazują z kolei, że kobiety średnio otrzymują ok. 20% niższe wynagrodzenie od mężczyzn.
Przedsiębiorczością zwalcz statystyki Zanim pracownicy dokonają wyboru organizacji, w której będą pracować, warto aby wiedzieli, jaka firma tworzy najlepsze szanse dla rozwoju zawodowego – w której liczą się przede wszystkim kwalifikacje i doświadczenia, a nie płeć. W wielu obszarach kobiety są w stanie same zmienić niekorzystne statystyki. Mogą to z sukcesem osiągnąć poprzez rozwój kompetencji. Zarówno w poszukiwaniu pracy, jak i w rozwoju własnego biznesu jedną z najważniejszych kompetencji jest przedsiębiorczość, dzięki której przełamywanie niewidzialnych barier staje się zdecydowanie skuteczniejsze.
5 porad, jak zwalczyć stereotypy płciowe w pracy
Tekst powstał we współpracy z Pracuj.pl autorka: Izabela Surmacz – doradca kariery i trener Biura Karier SWPS
Więcej na: http://www.strefapsyche.swps.pl/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.