Opublikowany przez: ULA 2011-12-14 14:39:06
Jedna z mam na portalu Familie.pl zapytała:
Wiadomo, że zaszczepienie dziecka szczepionką pneumokokową zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby wywoływane przez pneumokoki, na tym w końcu polega immunizacja. Natrafiłam natomiast na informację, że zasadniczo sytuacja dziecka niewiele się zmienia, dzieci wcale nie chorują rzadziej na zapalenia płuc czy uszu, tyle że zamiast dwoinki zapalenia płuc atakuje je inny mikrob, np. gronkowce. Jedyny ewentualny zysk byłby taki, że ten inny mikrob jest mniej zjadliwy czy mniej oporny na leczenie, ale czy taki będzie?
Trochę biję się z myślami, dziecko ma 4 lata, właśnie zaczęło chodzić do przedszkola, niedługo mamy bilans 4-latka i byłaby szansa zaszczepić, moglibyśmy wysupłać pieniądze nawet na tę nową szczepionkę 13-walentną...
Nie ukrywam, że trochę też mnie odstręcza fakt, że większość artykułów o pneumokokach to teksty sponsorowane przez producenta Prevenaru). Chętnie wysłucham opinii niezależnego specjalisty. Może akurat też jest rodzicem i też musiał o tym kiedyś zdecydować?
Oto odpowiedź dr n. med. Ernesta Kuchara:
Choroby wywołane przez pneumokoki należą do najważniejszych zakażeń dzieci. Zakażenia, takie jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc czy rzadkie i groźne infekcje jak posocznica czy ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bardzo często wywołują pneumokoki.
Proszę pamiętać, że pneumokoki są przyczyną 11% wszystkich zgonów u dzieci do 5. roku życia (Lancet, 2009; 374 [9693]: 893). Badania naukowe udowodniły, że szczepienie przeciwko pneumokokom chroni przeciwko: „chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc i ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci od 6. tygodnia do 5. roku życia” – cytat z Charakterystyki Produktu Leczniczego Prevenar 13 – oficjalnej informacji zatwierdzonej przez EMEA, urząd do spraw rejestracji leków Unii Europejskiej.
Co do „zastępowania” pneumokoków przez inne bakterie to cytowane przez Panią opinie są nieprawdziwe. Po wprowadzeniu szczepień przeciwko pneumokokom zaobserwowano spadek łącznej liczby bakteryjnych zakażeń inwazyjnych.
W Stanach Zjednoczonych po wprowadzeniu powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom bardzo zmniejszyła się liczba inwazyjnych zakażeń pneumokokowych nie tylko w grupie szczepionych niemowląt, ale też w starszych grupach wiekowych (rodzeństwo szczepionych dzieci, ich rodzice i dziadkowie), co nazywamy ochroną stadną – to właśnie od dzieci zakażają się pozostali domownicy.
Kiedy szczepione dziecko nie choruje i nie jest nosicielem pneumokoków, to pozostali domownicy również nie chorują, bo nie mają się od kogo zarazić. Załączam wykres jak szczepienia wpłynęły na zachorowania na inwazyjne choroby pneumokokowe.
W piśmiennictwie podaję też link do strony internetowej na temat pneumokoków prowadzonej przez CDC, amerykański odpowiednik naszego sanepidu, gdzie znajdzie Pani wiele ciekawych danych epidemicznych.
Jeżeli to dla Pani istotna informacja, ja obu swoich synów już kilka lat temu zaszczepiłem przeciwko pneumokokom.
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom
dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Piśmiennictwo:
O’Brien K.L., Wolfson L.J., Watt J.P. i wsp.: Hib and Pneumococcal Global Burden of Disease Study Team. Burden of disease caused by Streptococcus pneumoniae in children younger than 5 years: global estimates. Lancet, 2009; 374 (9693): 893-902
http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/pneumo/default.htm#patient
TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE
EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Basia Baya 2014.06.14 11:12
nam pediatra odradził wszelkie dodatkowe szczepionki , żyjemy w cywilizowanym świecie i choroby są leczone a nie przeczekiwane :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.