Opublikowany przez:
Familiepl
2021-07-07 09:05:38
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Juan Encalada on Unsplash
Dotychczas nie było w Polsce badań klinicznych (a na świecie nieliczne), które bez wątpienia wskazywałyby, że szczepienie kobiety w ciąży na COVID-19 chroni tez dziecko. Dlatego tym większy jest sukces lekarzy z Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, którzy jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Medycy pochwalili się tym faktem na facebookowym profilu szpitala.
- Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży – wyjaśnia we wpisie na profilu prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego. - W badaniu uczestniczą osoby dobrowolnie zaszczepione w ciąży. Kwalifikacja do badania odbywa się po szczepieniu. Do tej pory zrekrutowaliśmy ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski. Wszystkie nasze ciężarne są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia się w ciąży dla nich i ich dzieci, znacznie przewyższają ryzyko tej terapii – dodaje prof. Waśniewski.
Doktor Wojciech Zdanowski, główny autor badania wyjaśnia we wpisie, że wstępne jego wyniki oceniają miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA COVID-19.
- W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie „Vaccines” prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych. Jesteśmy w trakcie analizy zebranych danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. Wnioski płynące z naszego badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży – stwierdził doktor Zdanowski.
To ogromny sukces polskich lekarzy, który może przyczynić się do większej ochrony zarówno ciężarnych, jak i noworodków. Już w kwietniu tego roku Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało stanowisko dotyczące szczepień przeciw Covid-19 ciężarnych i kobiet karmiących. Eksperci podkreślali, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkich przebiegu zakażenia wirusem SarsCov2, co powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień.
CZYTAJ TEŻ >> Czy ciężarne powinny się szczepić na korona wirusa? Opinie ekspertów
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!