Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-07-13 09:50:13
Zestaw do ciągłego monitorowania glikemii składa się z trzech elementów:
Sensor CGM wykonuje do 288 pomiarów w ciągu doby, co znacznie przewyższa ilość pomiarów wykonywanych standardowym glukometrem. Ogromną zaletą jest także brak konieczności każdorazowego nakłuwania palca, co bywa nie tylko uciążliwe i bolesne, ale także powoduje trudne do wyleczenia zgrubienia naskórka, co utrudnia pobieranie kropli krwi do kolejnych badań poziomu glikemii. Zobacz też porównanie sensorów CGM.
Należy pamiętać, że sensor CGM umieszczony jest pod skórą i nie ma dostępu do naczynia krwionośnego, w związku z tym do pomiaru glukozy nie zostaje wykorzystywana krew pacjenta, a płyn śródtkankowy. Przy wyrównanych poziomach glukozy, różnice pomiędzy pomiarem z krwi, a pomiarem z płynu tkankowego będą niewielkie, jednak w przypadku dużych odchyleń (które bardzo często mają miejsce u pacjentów z niewyrównaną cukrzycą) różnice te będą spore (większość sensorów pokazuje odczyt od 40 do 400 mg/dl). Jeżeli w przebiegu cukrzycy zdarzają się epizody hiper oraz hipoglikemii, niezbędne jest wykonywanie dodatkowych pomiarów za pomocą glukometru.
Jak już wspomnieliśmy, sensor CGM mierzy poziom glukozy przez 24 godziny na dobę, a każdy pomiar wykonywany jest co 5 minut, dzięki czemu z łatwością możemy wychwycić nawet niewielkie odchylenia. Ponadto urządzenie posiada system alarmów informujących o szybkim wzroście bądź spadku glikemii, dzięki czemu jesteśmy w stanie reagować znacznie szybciej na wszelkiego rodzaju „niespodzianki”. Ponieważ pomiary wykonywane są w czasie rzeczywistym i automatycznie przesyłane przez transmiter do czytnika, proces pomiaru glikemii nie wymaga żadnej ingerencji pacjenta.
Połączenie systemu CGM ze szczegółowo prowadzonym dzienniczkiem samokontroli, odpowiednio zbilansowaną dietą i zdrowym, aktywnym trybem życia może okazać się idealnym rozwiązaniem problemów z ustabilizowaniem glikemii u wielu cukrzyków. CGM może być stosowany zarówno u dzieci (od 4. roku życia) jak i u dorosłych, a jak wiadomo, lepsza kontrola cukrzycy może ustrzec przed rozwojem nieodwracalnych powikłań, dzięki czemu każdy diabetyk ma możliwość przeżycia wielu lat z cukrzycą w dobrym zdrowiu, samopoczuciu i zgodzie z chorobą.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.