Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: photl com syrop z cebuli
Jaki jest najlepszy syrop na suchy kaszel? Wiele osób nie wyobraża sobie innego niż ten, który przyrządzany jest z cebuli według przepisu babci. Nie dość, że jest skuteczny, to również zdrowy i tani. Dodatkowo korzystać mogą z niego zarówno dorośli, jak i dzieci. A dlaczego właśnie z cebuli? Gdyż to warzywo zawiera szereg witamin, które skutecznie pomagają walczyć nie tylko z kaszlem, ale również pozostałymi objawami przeziębienia czy grypy.
Cebula jest warzywem bogatym w szereg składników. Wśród tych wymienić należy przede wszystkim związki siarki, glikozydy, pektynę czy glukokininy. Wszystkie mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu wspomagają organizm w walce z chorobą. Dodatkową zaletą cebuli, w tym również syropu na suchy kaszel, jest fakt, że znaleźć w niej można bogate zasoby takich pierwiastków jak potas czy jod, które działają przeciwinfekcyjnie. Nie bez znaczenia jest też zawartość witamin, w tym przede wszystkim tych z grupy B, witaminy A, C i fitoncydów. Te ostatnie wykazują działanie bakteriobójcze i przede wszystkim hamują rozwój wirusów, które odpowiedzialne są za to, jak się czujemy.
Dlaczego warto się przemóc?
Ze względu na zawartość cukru syrop z cebuli jest słodki, dlatego dzieci chętnie zgadzają się na leczenie przeziębienia właśnie za jego pomocą. Bogactwo witamin pozwoli na szybki powrót do zdrowia i przede wszystkim pozbycie się uciążliwego kaszlu. Witamina A wspomaga działanie układu immunologicznego, zaś witamina B2 pomaga w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania zarówno dróg oddechowych, jak i błon śluzowych. Nie bez znaczenia jest też witamina C. Tę zazwyczaj spożywamy w tabletkach – w syropie znaleźć można jej bogactwo, a jak wiadomo, to właśnie ona podnosi odporność organizmu i może znacząco skrócić czas choroby.
Przyrządzenie syropu z cebuli nie jest trudne. Potrzebne są 2 lub 3 cebule, miód lub cukier oraz słoik. Po pokrojeniu cebuli na talarki, konieczne jest jej ułożenie w słoiku i następnie posypanie cukrem lub polanie miodem. Tak przygotowany słoik należy szczelnie zakręcić i pozostawić na jedną noc. Następnego dnia syrop jest już gotowy do spożycia. Aby jednak móc z niego skorzystać, konieczne będzie odcedzenie gęstego płynu. Pomocna będzie gaza. Syrop można pozostawić w tym samym słoiku, można również przelać do mniejszego.
Ponieważ syrop z cebuli jest łagodny, podawać można go zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dawkowanie zależy wyłącznie od samopoczucia chorego, ale przyjmuje się, że nie powinno spożywać się go więcej niż 2-3 łyżki syropu dziennie. W przypadku dzieci liczbę tę zmniejszyć można do 2 łyżek dziennie (na przykład rano i wieczorem).
Lekarze zalecają też ostrożność przy podawaniu syropu dzieciom poniżej 1 roku życia, choć wielu rodziców – z uwagi na skuteczność tego syropu – również woli ten naturalny specyfik.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
217.190.*.* 2015.02.02 23:38
Nie podawac syropu z cebuli na noc,gdyż działa wyksztuśnie. w pozycji leżacej dzieckomoże się dławič wydzielia spływajaca do gardła, co jest bardzo niebezpieczne oraz nie wskazane!!!!
Basia Baya 2014.06.14 15:41
pamiętam jak moja mama robiła ten syrop, cebula w słoiku :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.