Opublikowany przez: monika.g 2015-01-29 15:06:24
Syrop sosnowy warto mieć pod ręką, gdy nastanie czas przeziębień. Doskonale łagodzi on kaszel oraz zabija bakterie. Zawiera wiele wartościowych składników: gorycze, kwasy żywiczne, flawonoidy, węglowodany, witaminę C i sole mineralne. Warto pić go na co dzień, profilaktycznie, aby uniknąć poważniejszych zakażeń prowadzących do terapii antybiotykowej. Świetnie smakuje, jako dodatek do herbaty i naleśników.
Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je sekatorem albo bardzo ostrym nożem. Najlepsze są te o długości do 12 centymetrów. Dłuższe będą miały już mniej soku. Pędy na syrop są lepkie warto więc pamiętać o tym, żeby zbierać je w rękawicach. Żeby nie uszkodzić drzewa, nie zbierajmy wszystkich pędów z jednej sosny, a wybierajmy najbardziej soczyste z kilku drzew.
Przygotuj:
Syrop sosnowy KROK PO KROKU:
1. Zerwane młode pędy kroimy na kawałki wielkości centymetra. Najlepiej jest ich nie myć, ale można lekko przepłukać wodą. Żeby pędy szybciej puściły sok trzeba je ugnieść drewnianym tłuczkiem.
2. Następnie w słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru (warstwę pędów grubości 3 cm posypujemy 4 łyżeczkami cukru). Na koniec można dodać odrobinę wody.
3. Słoik zakręcamy i odstawiamy w dobrze nasłonecznione miejsce na około tydzień (przy słonecznej pogodzie) lub dłużej (jeśli na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo).
4. Po upływie tego czasu zlewamy do mniejszego słoiczka powstały syrop. Przechowywany w chłodnym i zaciemnionym miejscu nie straci właściwości leczniczych nawet przez kilka lat.
Jak dawkować syrop sosnowy?
Dorosłym zaleca się przyjmowanie od 3-4 łyżeczek dziennie, natomiast naszym pociechom wystarczą 3 łyżeczki dodane do wody lub jako pyszny dodatek do herbaty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.05.07 22:24
już się robi! zerwałam pędy i zasypała cukrem! już syropek się robi!
Dunia 2015.02.19 17:44
Druga babcia co roku robi taki syrop. Ale u nich za wsią jest piękny sosnowy zagajnik. I tam babcia zbiera sosnowe pędy, które przerabia na syrop. A potem oddaje wnuczkom.
Stokrotka 2015.01.30 23:07
Mam! Bardzo dobry jest ten syrop. A jak pachnie...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.