Syndrom zapomnianego dziecka: dlatego zostawiamy dzieci w aucie. Jak GO UNIKNĄĆ i Czym jest FBS - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Syndrom zapomnianego dziecka: dlatego zostawiamy dzieci w aucie. Jak GO UNIKNĄĆ i Czym jest FBS

Syndrom zapomnianego dziecka: dlatego zostawiamy dzieci w aucie. Jak GO UNIKNĄĆ i Czym jest FBS

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Adrien Olichon on Unsplash

Naukowcy wskazują na kilka sposobów, aby uniknąć zostawienia dzieci w samochodzie. Czym jest FBS i jak można uniknąć skutków syndromu zapomnianego dziecka?

Syndrom zapomnianego dziecka, czyli z ang. FBS (Forgotten Baby Syndrome), to termin odnoszący się do niezamierzonego pozostawienia dziecka lub małego dziecka w zamkniętym samochodzie, często z tragicznym skutkiem. Badania naukowe na ten temat są jeszcze dość ograniczone, jednak duża liczba zachowań związanych z Syndromem zapomnianego dziecka, skłoniła naukowców do liczniejszych badań w tej dziedzinie.

Zobacz też >> Jak wybrać dobry fotelik samochodowy dla dziecka?

Monitorowanie zjawiska w Stanach Zjednoczonych wykazało, że na łącznie 171 przypadków Syndromu zapomnianego dziecka 73% z nich dotyczyło dzieci pozostawionych w samochodzie przez osobę dorosłą. Połowa dorosłych była nieświadoma konsekwencji takiego czynu, albo zapomniała o dziecku. W większości przypadków epizody te dotyczyły dorosłych, którzy psychicznie i poznawczo funkcjonowali bez żadnych zaburzeń. Naukowcy uznają, że Syndrom dziecka zapomnianego (FBS) w pojazdach należy uznać za związany z normalnym funkcjonowaniem pamięci roboczej, czyli operacyjnej. Jak można uniknąć Syndromu zapomnianego dziecka? Jest kilka sposobów, które mogą pomóc.

Syndrom zapomnianego dziecka – skąd się bierze i jak uniknąć FBS?

Naukowcy wskazują, że Syndrom zapomnianego dziecka może wystąpić, gdy rodzice lub opiekunowie wiozący dziecko w samochodzie skupiają się na przyszłych zadaniach, nie na chwili obecnej. Czyli zabieganie, planowanie, natłok myśli, wielozadaniowość i brak czasu – wszystko to, może być przyczyną FBS. Inną z przyczyn Syndromu zapomnianego dziecka (FBS) naukowcy wskazują na zmianę codziennej rutyny. Syndrom zapomnianego dziecka może się pojawić, gdy nie odwozimy lub nie odbieramy dziecka codziennie, a robimy to doraźnie. Wykonywanie zadania bez zastanowienia nazywa się pamięcią motoryczną. Kiedy wykonujesz czynność wykorzystującą pamięć motoryczną, zwalnia to miejsce w naszym mózgu na myślenie o przyszłych zadaniach.

Na kolejną z przyczyn Syndromu dziecka zapomnianego naukowcy wskazują też zasady bezpieczeństwa w samochodzie, w których eksperci zalecają przeniesienie fotelików dziecięcych na tył samochodu, z twarzą dziecka zwróconą tyłem do kierunku jazdy, co oznacza, że rodzice mogą nie wchodzić w interakcje z dziećmi podczas jazdy samochodem i mogą nawet ich nie widzieć.

Jak uniknąć FDS, czyli Syndromu zapomnianego dziecka?

Psychologowie i naukowcy wskazują także na kilka pomocnych trików, które pomogą nam w codziennej rutynie nie zapomnieć o dziecku w samochodzie i uniknąć Syndromu zapomnianego dziecka.

Co może pomóc, aby zminimalizować ryzyko Syndromu zapomnianego dziecka? Jak można uniknąć FSD?

  1. Umieść coś, co jest integralną częścią Twojej codziennej rutyny - na przykład jeden but, który zmieniasz po wyjściu z auta (np. na szpilki), laptop, torebkę, śniadanie do pracy - na tylnym siedzeniu. Gdy wysiądziesz z samochodu, zauważysz, że czegoś Ci brakuje, nawet, jeśli nie pomyślisz o dziecku. W ten sposób zwrócisz uwagę na tylne siedzenie.
  2. Wychodząc z domu dodaj klips z karabińczykiem do kluczyków lub torby i dołącz do niego zabawkę, która jest zbyt duża, aby ją ignorować. Nie chowaj jej i nie zdejmuj, dopóki nie wyjmiesz dziecka z samochodu. Zabawkę z karabińczykiem polecamy umieszczać w widocznym miejscu w domu – np. przy drzwiach.
  3. Ustaw sobie stałe przypomnienie w telefonie, w dni robocze, 10 min. Po rozpoczęciu przez Ciebie pracy. Wówczas przypomnisz sobie o dziecku, a jeśli nie będziesz pamiętać, czy zostało wyjęte z auta, na pewno pobiegniesz to sprawdzić albo zadzwonisz do przedszkola, czy żłobka.  
  4. Niektórzy polecają też karabińczyk, który wyjątkowo zabiegani rodzice mogą po usiedzeniu w aucie przypiąć do fotelika, a potem do swojej części garderoby – paska, szlufki itp. 
  5. Połóż obok siebie z przodu (na siedzeniu obok, obok torebki, na desce rozdzielczej) przedmiot, który będzie przypominał Ci o dziecku. Sprawdzi się na przykład pieluszka, zabawka, czy część garderoby dziecka.

Producenci samochodów zapewniają, że do 2025 r. wszystkie nowe pojazdy będą wyposażone w alarmy bezpieczeństwa dla tylnych siedzeń, które pomogą zwrócić uwagę na pozostawione w foteliku dziecko.

  • BADANIA na temat FBS i bibliografia:

Riv Psichiatr. Mar-Apr 2020;55(2):112-118. doi: 10.1708/3333.33026 

Internationa Journal of Current Reaserch

CZYTAJ TEŻ >> TAK rośnie temperatura w samochodzie KALKULATOR - zobacz