Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-22 09:02:29
Ciało i psychika u małego dziecka funkcjonują niemalże nierozdzielnie. Wraz z wiekiem poziom świadomości dziecka rośnie. Przez pierwszy rok życia jednak decydujące znaczenie w pojmowaniu świata przez maluszka i odbiorze wszystkich bodźców ma więź dziecka z rodzicami. Na tym wczesnym etapie dziecko rozmawia z nami pokazując swoje naturalne emocje, które z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej celowe.
Poza, tak dobrze nam znanym, płaczem, o wiele przyjemniejszą i bardzo ciekawą formą komunikacji niemowląt jest mimika. Tej z kolei maluszek uczy się od najbliższych. Dziecko jest wpatrzone w mamę i tatę jak w obraz, a wszystkie sygnały wysyłane przez twarze rodziców bardzo silnie przeżywa. Zjawisko synchronii emocjonalnej właśnie najlepiej zaobserwować na podstawie zabawy z dzieckiem w lusterko. Kiedy uśmiechasz się do dziecka, maluszek czuje się wesoły i szybko przejmuje Twój uśmiech. Jeśli natomiast będziesz sfrustrowany, zmęczony, zdenerwowany maluch także zacznie odczuwać negatywne emocje. Dlatego tak ważne jest żeby starać się okazywać dziecku jak największą ilość pozytywnych emocji, używając przy tym swobodnie swojej mimiki. Rozśmieszanie dziecka różnymi ćwiczeniami z twarzą to dla niego bardzo istotna lekcja.
Oczywiście trudno kontrolować każdy wyraz twarzy przy dziecku i nie jest powiedziane, że zmęczeni całonocnymi wybrykami malucha nie mamy prawa okazania mu zmęczenia, czy nawet własnego płaczu. Prawdą jest, że także negatywnych emocji dziecko musi się nauczyć od nas. Udowodniono jednak, że okazywanie dziecku negatywnych emocji w tym złości, agresji, zdenerwowania wpływa na zaburzenia jego rozwoju.
Warto obserwować synchronię emocjonalną swojego dziecka i sprawdzać za pomocą zabawy w lusterko szybkość oraz sposób reakcji malucha. Eksperyment Tronicka z „kamienną twarzą” polegający na zachowaniu przez matkę neutralnego wyrazu twarzy przed dzieckiem udowodnił, że dla niemowląt twarz mamy ma olbrzymie znaczenie. Niemowlę patrzące na mamę szybko się zniechęcało i wręcz zachęcało ją do jakiejkolwiek reakcji. Niepokojąca jest natomiast sytuacja jeśli na Twoje „zamrożenie” twarzy dziecko reaguje obojętnie. Jeśli się nie denerwuje, to powinnaś się mu lepiej przyjrzeć. Dlaczego? Brak synchronii emocjonalnej z rodzicami u niemowląt może być jednym z pierwszych niepokojących objawów autyzmu. Ponadto udowodniono, że dzieci, które do 4-go miesiąca nie dostrajają się emocjonalnie z najbliższymi, przejawiają ogólne zaburzenia na poziomie budowania interakcji społecznych.
Synchronia emocjonalna jest naturalnym zachowaniem dziecka, polegającym na odczuwaniu silenej więzi z rodzicami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.