Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-11-21 14:06:05
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Thunderdogs to zupełnie nowa pozycja wśród gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe. Szybko jednak zdobyła popularność wśród odbiorców w każdym wieku za sprawą przyjemnej dla oka, nawiązującej nieco do starych gier konsolowych i komputerowych, oprawy wizualnej oraz prostej do opanowania, ale jednocześnie dosyć złożonej mechaniki rozgrywki. Dużą zaletą jest także dobra dostępność gry – Thunderdogs wydano jednocześnie na urządzenia mobilne, przeglądarki internetowe oraz jako aplikację facebookową.
Gra ta przedstawia grupę psich pilotów, którzy siadając za sterami różnego rodzaju samolotów biorą udział w zaciętych walkach w przestworzach o dominację na wirtualnej, wieloosobowej arenie. Przedstawiony w ten sposób świat gry oraz tytuł produkcji współgrają ze sobą, a właściwie tytuł jest w takim zestawieniu swojego rodzaju grą słów: „dogfight” oznacza w języku angielskim po prostu bitwę powietrzną z udziałem samolotów, zaś „dogfighting” z jakim mamy do czynienia w Thunderdogs to również tego rodzaju starcia, ale z udziałem humanoidalnych psów jako pilotów.
Przed przejściem do właściwego opisu gry poświęćmy chwilę jej oprawie audiowizualnej. Jeżeli chodzi o styl graficzny, to twórcy zdecydowali się na starą, dobrą dwuwymiarową oprawą utrzymaną w tak zwanym pixel arcie. Jest to styl charakteryzujący się ręcznym rysowaniem różnorakich elementów świata gry w taki sposób, że uzyskuje się swojego rodzaju kreskówkowy czy może raczej komiksowy efekt oprawy graficznej. Pixel art w grach nawiązuje również do produkcji wydawanych kilkadziesiąt lat temu na pierwsze komputery osobiste oraz konsole. Różnica jakościowa jest jednak widoczna – współczesny pixel art może korzystać ze znacznie większej palety kolorów a przy tym wykorzystywać efekty współczesnych silników graficznych, co sprawia, że jest szczególnie ładny, zwłaszcza w oczach nostalgików takich retro gier.
Pod względem oprawy dźwiękowej, Thunderdogs wypada również bardzo dobrze. Odgłosy strzałów, wybuchów oraz różnych innych elementów otoczenia nie są zbyt intensywne, ale rozpoznawalne – pod wieloma względami, o czym wspomniano wcześniej, nawiązują też do „gier z poprzednich dekad” i mają, przykładowo, charakterystyczne szumy i trzaski, ale nie tak bardzo wyeksponowane. Muzyka to natomiast zapętlający się, elektroniczny utwór, także przypominający te znane ze starszych produkcji – całokształt audiowizualny powinien jednak przypaść do gustu również najmłodszym graczom, głównie ze względu na to, że tworzy spójną i całościowo przyjemną kompozycję.
Skupmy się teraz na opisie właściwej rozgrywki. Wykorzystana przez twórców mechanika jest przystępna dla graczy w każdym wieku, ale z pewnością docenią ją zwłaszcza najmłodsi. O czym była już mowa – jest ona prosta do opanowania, ale jednocześnie całkiem złożona, pozwalając graczowi na wykorzystywanie indywidualnej strategii oraz dostosowywania samolotu, którym przychodzi mu kierować, do własnych potrzeb i preferowanego stylu rozgrywki.
Podstawowym zadaniem, w czasie każdej potyczki, jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników, z którymi przychodzi nam się zmierzyć a jednocześnie zbieranie pojawiających się co jakiś czas na planszy złotych kości oraz skrzynek zapewniających różnorakie bonusy. W tym celu gracz będzie musiał się wykazać nie tylko zręcznością i umiejętnością szybkiego reagowania na nieustannie zmieniającą się sytuację na dwuwymiarowej planszy, ale również planowania swoich posunięć, nierzadko z dużym wyprzedzeniem, oraz wykorzystywania wielu narzędzi, aby osiągnąć zwycięstwo. Gracz nie może także zapominać o tym, że jego przeciwnikami są samoloty sterowane również przez innych żywych graczy – Thunderdogs jest bowiem produkcją przeznaczoną do rozgrywki wieloosobowej – a co za tym idzie będzie musiał często wykonywać manewry i różnego rodzaju „psychologiczne” zagrywki, aby zwyciężyć oponentów.
W tym celu możemy wykorzystywać nie tylko właściwości każdej z maszyn oddanych do naszej dyspozycji przez twórców i różniących się, między innymi, zwrotnością, szybkością, wytrzymałością czy siłą ataku. Na planszy występują również różnego rodzaju przeszkody terenowe – zależne od scenerii w jakiej plansza została wygenerowana: mogą to być, przykładowo, platformy wiertnicze, gdy bitwa rozgrywka się nad wielką wodą, jak też wieżowce w futurystycznym mieście. Elementy te pozwalają nam zarówno powstrzymywać pościg wrogich samolotów, jak również zasłaniać się przed pociskami. W przypadku kolizji nie zadają nam one żadnych obrażeń, tym niemniej w wyniku odbicia, zwłaszcza przy dużej prędkości, możemy stać się szybko łatwym celem dla przeciwników.
Jeżeli chodzi o bonusowe uzbrojenie, to w skrzynkach gracz może znaleźć różnego rodzaju broń, która pozwoli przechylić szalę zwycięstwa na jego stronę, jeżeli tylko potrafi ją odpowiednio wykorzystać. Wśród nich znajduje się laser, którego wiązką możemy trafić nawet kilku przeciwników, jeżeli znajdują się na linii strzału i od razu wyeliminować ich z dalszej rywalizacji, czy choćby bomby, które możemy rozstawiać jako pułapkę na innych nieuważnych graczy. Jednocześnie bonusowa broń, choć potężna – niezależnie od tego, co wpadnie nam w ręce, posiada również ograniczoną amunicję, co sprawia, że musimy korzystać z niej dosyć oszczędnie i wykorzystywać stosownie do sytuacji. Sprawia to, że gracz zamiast bezmyślnie wciskać klawisz strzału musi strategicznie podejść do posiadanych przez siebie ograniczonych zasobów.
Oprócz sterowania sympatycznymi psimi – pilotami i ich podniebnymi maszynami, gracz ma także możliwość dostosowywania samolotów do swojego stylu rozgrywki oraz kupna zupełnie nowych wehikułów. W tym celu musimy jednak zdobyć odpowiednią liczbę monet. Środki otrzymujemy za samo uczestnictwo w rywalizacji a zdobywamy ich tym więcej, im więcej przeciwników uda nam się wyeliminować i zdobyć złotych kości, które powiększają nasz wynik punktowy. Możemy w tym celu także wykonywać rozmaite zadania pojawiające się codziennie i wymagające od gracza wzięcia udziału w wieloosobowej potyczce. Zadania te obejmują, między innymi, zestrzelenie określonej liczby wrogich samolotów albo zebranie pewnej liczby złotych kości. Inną istotną „walutą” w grze są zielone klejnoty, które otrzymujemy w ramach nagród – paczek kupowanych za wspomniane monety, jak również jako nagrodę za wykonywanie zadań. Klejnoty pozwalają nam, do pewnego stopnia, wpływać na statystyki posiadanych przez siebie samolotów poprzez zakup specjalnych modyfikacji. W tym samym czasie każda z naszych maszyn może posiadać do trzech aktywnych modyfikacji.
Podsumowując, Thunderdogs to jedna z ciekawszych produkcji przeglądarkowych przeznaczonych do rozgrywki wieloosobowej. Jest ona świetną propozycją dla gracza w każdym wieku, nie wyłączając tych najmłodszych. Jakkolwiek gra koncentruje się na bitwach powietrznych to nie znajdziemy tutaj realistycznej przemocy czy brutalności – sama walka jest pokazana raczej w sposób komiczny i z przymrużeniem oka, tak więc nie musimy obawiać się, że nasza pociecha natknie się w ramach opisywanego tytułu na treści niekoniecznie dla niej odpowiednie.
Artykuł powstał we współpracy z poki.pl, zdjęcia: poki.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.