Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-06-18 14:51:00
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Jeśli osoba dorosła nie przeszła świnki w dzieciństwie lub nie została na nią zaszczepiona – może zachorować na to schorzenie w każdej chwili. Jakie są główne objawy świnki i jakie powikłania niesie ze sobą zachorowanie na nagminne zapalenie ślinianek przyusznych przez mężczyzn?
Świnkę (z łac. parotitis epidemica) wywołuje wirus mumpsvirus z rodziny paramyxoviridae. Schorzenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez przedmioty i pokarmy, na których znajduje się ślina chorego, tak więc bardzo łatwo można zarazić się od osoby już chorej (świnka jest wysoce zakaźna, według statystyk po kontakcie z chorym zachoruje mniej więcej 80% pacjentów podatnych na zachorowanie). Okres wylęgania wynosi 14–21 dni, najczęściej są to 2–3 tygodnie. Jakie daje objawy?
Jeśli chodzi o objawy świnki, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, są takie same – choroba rozwija się nagle, pierwszymi (zwiastunowymi) często niecharakterystycznymi symptomami są:
W miarę upływu czasu chory obserwuje u siebie już typowe objawy świnki, takie jak:
Ze względu na bolesność gruczołów ślinowych, chory na zapalenia ślinianek przyusznych ma problemy z przeżuwaniem i połykaniem pokarmów, a nawet swobodnym mówieniem. Jeśli chodzi o leczenie świnki – jest objawowe. Chory otrzymuje leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeśli doszło do zapalenia jąder i silnych dolegliwości bólowych, lekarz może zalecić terapię niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Warto dodać, że przechorowanie zapalenia ślinianek przyusznych daje trwałą odporność. Powtórne zachorowanie na świnkę jest bardzo rzadkie, przebiega łagodnie, bez ciężkich powikłań.
Na świnkę chorują zwykle dzieci w wieku 4–14 lat. O ile u najmłodszych pacjentów przebieg świnki jest raczej łagodny, o tyle osoby dorosłe gorzej radzą sobie z tym schorzeniem – zdarza się, że konieczna jest hospitalizacja. U 20-40% choroba przebiega bezobjawowo, klasyczne objawy świnki są zauważalne u 30-40% dorosłych pacjentów. Jednym z poważnych powikłań choroby jest świnkowe zapalenie jąder, które najczęściej jest jednostronne. U co trzeciego mężczyzny prowadzi do tego, że jądro nie może produkować plemników. To powikłanie zdrowotne o charakterze losowym, któremu nie można zapobiec. Jednak należy podkreślić, że głównym skutkiem świnkowego zapalenia jąder jest nie całkowita bezpłodność, a jedynie upośledzenie płodności (do bezpłodności dochodzi niezwykle rzadko). Należy dodać, że przyczyną zapalenia jąder może być też infekcja bakteryjna lub rzeżączka oraz inne zakażenia przenoszone drogą płciową. Innymi, możliwymi powikłaniami zapalenia ślinianek przyusznych są zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (rozwija się u 10-15% chorych), zajęcie nerwu słuchowego z następczym upośledzeniem słuchu, zapalenie trzustki, nerek i wątroby.
Podsumowując, świnka to bardzo zakaźna choroba, która łatwo się rozprzestrzenia. Przechorowanie świnki przez dorosłych mężczyzn wiąże się z poważnymi powikłaniami – w tym zapaleniem jąder, które może przyczynić się do problemów z płodnością. Jeśli obserwujemy u siebie objawy świnki, niezwłocznie udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.