Opublikowany przez: monika.g 2019-12-31 12:14:13
Autor zdjęcia/źródło: Święto Objawienia Pańskiego @ kalhh z Pixabay
Każdy zna ten dzień, ponieważ jest on ustawowo wolny od pracy. Czy jednak wiesz czym jest święto Objawienia Pańskiego i co tak właściwie w tym dniu czcimy?
Jest to najstarsze święto w Kościele katolickim obchodzone przez chrześcijan już od III-IV wieku. Objawienie Pańskie inaczej zwane Epifanią (gr. epifaneia - objawienie, ukazanie się), a popularnie świętem Trzech Króli, oznacza ukazanie się Boga światu. Symboliczny pokłon Trzech Króli opisany w Ewangelii św. Mateusza oznacza objawienie się Jezusa Chrystusa jako Boga całemu światu, nie tylko Żydom, ale też poganom. Trzej Mędrcy symbolizują różnorodność społeczną i narodową ludzi, dlatego zwykle przedstawiani są jako czarnoskóry, młody i stary lub Afrykańczyk, Azjata i Europejczyk.
Jednak we wspomnianym fragmencie Ewangelii święty Mateusz podaje bardzo mało informacji na temat przybyszów ze Wschodu opisując ich jako Mędrców, a nie królów i nie podaje ich dokładnej liczby. Nie wiadomo, więc czy faktycznie było ich trzech, a liczba ta została później przypisana ze względu na trzy dary jakie zostały złożone Jezusowi – złoto, mirrę i kadzidło.
Mędrców przywiodła do Chrystusa gwiazda, która oznacza światłość i objawienie Dobrej Nowiny. Tylko Ci, którzy poszukiwali prawdy mogli ją dostrzec. Gwiazda symbolizuje również cały wszechświat, który został poruszony narodzinami Syna Bożego.
W Kościele katolickim święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia jest świętem nakazanym. Oznacza to, że każdy katolik jest zobowiązany do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej oraz należytego oddania czci Bogu poprzez powstrzymanie się od prac niekoniecznych.
W tym dniu w kościołach święci się kredę, wodę i kadzidło jako pamiątkę darów, które złożyli nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi Trzej Mędrcy ze Wschodu – złoto, mirrę i kadzidło. Złoto oznacza godność królewską, kadzidło – kapłańską, a mirra – wypełnienie się proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.
W czasie Mszy świętej podczas uroczystości Trzech Króli następuje poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Kredą znaczy się drzwi wejściowe domów umieszczając na nich napis „K(C)+M+B=bieżący rok”. Jest to publiczne wyznanie wiary i prośba o błogosławieństwo. Kadzidłem natomiast okadza się domostwo, co również oznacza pobłogosławienie domu i mieszkających w nim rodzin przez nowonarodzonego, wcielonego i objawionego światu Syna Bożego Jezusa Chrystusa.
„K(C)+M+B=bieżący rok” oznacza Kasper, Melchior, Baltazar (imiona Trzech Króli), Christus manisionem benedicat (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi) lub Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu).
W coraz większej ilości miast i miasteczek w Polsce, jak i na całym świecie, organizowane są orszaki Trzech Króli. Są to uliczne jasełka, które gromadzą duże ilości wiernych. Podczas tej uroczystości Trzej Królowie wraz ze swoimi orszakami podążają ulicami miast do Stajenki, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus. Uczestnicy śpiewają kolędy z rozdawanych śpiewników oraz zakładają papierowe korony. Jest to radosna uroczystość, w której co roku uczestniczy coraz większa liczba osób, emitowana również przez telewizję. Polskie Orszaki Trzech Króli są jednymi z największych na świecie.
CZYTAJ TEŻ:
Postanowienia noworoczne: czy warto je robić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2020.01.04 17:19
U nas też będzie Orszak Trzech Króli ulicami miasta. Weźmy udział jeśli tylko pogoda na to pozwoli.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.