Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: Świąteczne obżarstwo @ pixabay.com
Familie.pl: Pani Małgorzato jeszcze nie ma wigilii, a ja już jem oczami, patrząc na świąteczne reklamy i przeglądając świąteczne przepisy. Jem też w myślach, bo przyznam, że nie mogę się doczekać biesiadowania z rodziną przy stole. Będziemy jeść i to dużo! Świąteczne obżarstwo nas czeka... Jak jednak sprawić, by potem nie wyrzucać sobie świąt i tych wszystkich kalorii?
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk:
Najrozsądniej zmienić podejście (śmiech). Nastrój, który jest potęgowany przed świętami wiąże się z tym, że nastawiamy się na ten czas konsumpcyjnie. Biesiadowanie z rodziną przy stole nie musi wiązać się z tym, że będziemy ciągle jeść. Warto korzystać z możliwości spędzania wspólnego czasu w miłej atmosferze i nie popsuć sobie tych chwil cierpieniem związanym z niestrawnościami. Objadanie to najgorsze co możemy zafundować naszemu organizmowi. Dajmy mu odstęp czasu między posiłkami na trawienie. Dodatkowo znajdźmy czas na wspólny spacer... to zrobi dobrze wszystkim domownikom.
Familie.pl: Łykanie tabletek na trawienie podczas świąt, czy to dobra metoda?
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk:
Niestety, to ostateczność. Nie możemy wyjść z założenia, że można nam wszystko, ponieważ w zanadrzu mamy garść tabletek, które spowodują tymczasową ulgę. Mimo wszystko lepiej zapobiegać niż leczyć.
Familie.pl: Gdy zdarzy nam się świąteczne obżarstwo i zacznie boleć brzuch, jak mamy reagować?
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk:
Podstawą jest odejście od stołu, a przynajmniej należy zaprzestać pochłaniania kolejnych potraw. Można wspomóc się miętową, ciepłą herbatą. Spacer, o którym już wspominałam pobudzi perystaltykę jelit, dzięki czemu organizm zacznie lepiej trawić. Dodatkowo można wykonać masaż brzucha zgodny z ruchem wskazówek zegara.
Familie.pl: Jak świąteczne obżarstwo kontrolować u dzieci? Nie będę oszukiwać. Mikołaj przynosi mnóstwo słodyczy, różnych gazowanych napoi etc.
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk: Po pierwsze – musimy dawać przykład. My sami nie możemy przesadzać z objadaniem się, ponieważ jeśli nie wymagamy od siebie, to dlaczego mamy wymagać od dziecka? Po drugie – prezent należy z dzieckiem omówić jeszcze przed jego otrzymaniem, tzn. ustalić, że jeśli w prezencie znajdą się słodycze – można zjeść ich niewielką część, a resztę zostawić na przyszłość do wykorzystania np. w słodkie dni. Bardzo dobrym sposobem jest również prośba w kierunku osób, które przygotowują prezenty o inne dodatki niż słodkości.
Familie.pl: Jakich potraw w czasie świąt wystrzegać się w ciąży?
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk: Ta kwestia jest bardzo indywidualna. Dieta kobiety w ciąży powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania. Stąd warto omijać odsmażane pierogi, smażoną rybę czy kapustę, która nie ma w sobie kminku. Podstawa to nie przejadanie się. Stąd małe porcje w regularnych odstępach czasu.
Familie.pl: Które potrawy świąteczne lubi Pani najbardziej i dlaczego?
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk: Sałatka świąteczna i makowiec. To dania, na które przyznam szczerze czekam. Jest to związane ze smakami z dzieciństwa, ale spotęgowane jest to faktem, że nie pozwalam sobie na tego typu dania na co dzień.
Familie.pl: Po świętach wrócimy do Pani (śmiech) z pewnością. Nasze dodatkowe kilogramy wrócą z kolei do nas z wyrzutami sumienia. Czy od razu przechodzić na dietę? Wiele kobiet stosuje tzw. oczyszczenie zaraz po świętach, czy to dobry pomysł?
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk: Nie jestem zwolenniczką słowa „dieta” w znaczeniu czegoś wyjątkowego. Na pewno należy wrócić do zdrowego i dobrze zbilansowanego odżywiania. Pod tym warunkiem kilogramy szybko spadną, a my będziemy się cieszyć dobrą formą. Diety oczyszczające są dobrym pomysłem pod warunkiem, że są odpowiednio zbilansowane i nie trwają zbyt długo, aby nie osłabić organizmu.
Małgorzata Leśnikowska – dietetyk
"Życzę wszystkim czytelnikom portalu Familie rozsądku w jedzeniu i piciu na święta :) Jak również rodzinnej, magicznej atmosfery."
Za wywiad dziękujemy
Pani Małgorzacie Leśnikowskiej
Specjalista ds. żywienia i promocji zdrowia. Wciąż poszerza swoją wiedzę z zakresu dietetyki, biorąc czynny udział w szkoleniach m.in. z zakresu odżywiania dzieci i młodzieży, żywienia w chorobach metabolicznych, ciąży czy nietolerancjach pokarmowych. Zdobytą wiedzę wykorzystuje nie tylko w kontakcie z pacjentami, lecz także przekazuje ją dalej podczas wielu szkoleń i prelekcji. Posiada duży stopień przygotowania merytorycznego w zakresie problematyki nadwagi i otyłości oraz w żywieniu chorób dietozależnych. Pacjenci cenią ją szczególnie za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.12.22 08:43
Oby tylko nikt nie wmuszał.. jak się słuch swojego organizmu to jest dobrze a wiadomo jak to jest jak się jedzie w gości..
Patrycja Sobolewska 2016.03.25 21:54
oj ciezko sie uchronic :)
Stokrotka 2015.12.27 12:38
Jak dla mnie to spacer świetna opcja a nie tylko siedzenie i jedzenie..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.