Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-07-16 12:37:37
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Witamina D, działająca nefroprotekcyjnie, immunomodulująco, protekcyjnie na układ sercowo-naczyniowy oraz pozytywnie wpływająca na układ szkieletowo-mięśniowy[i] syntetyzowana jest w skórze z udziałem promieni słonecznych. Procesy fizjologiczne rozpoczynające się w nerce, a kończące się w skórze, skutkują syntezą witaminy. Witamina D w diecie jest trudno dostępna. Wykazano niewielkie jej ilości w serze lub rybach z puszki. Jedynym produktem zawierającym duże stężenie witaminy D jest tran. Zawiera on ok. 1000IU w objętości łyżki stołowej. Dla porównania zawartość witaminy D w suplemencie diety OsteoMax D3 + K2 to 2000IU. Więcej informacji znajdziesz na https://www.apteczkadomowa.pl/.
Synteza witaminy D jest ściśle związana z natężeniem promieniowania słonecznego, dokładnie w zakresie długości fal od 290 do 315 nm. Klimat Polski sprawia, że prawie nigdy, z wyjątkiem sezonu letniego, synteza witaminy nie jest wystarczająca.[ii] Niska ekspozycja skóry latem, co oznacza ekspozycję na ok 18% powierzchni ciała przez minimum 20 minut dziennie, wymaga suplementacji całorocznej w wielkości od 1000 do 2500 IU dziennie. Ze względu na niewielką obecność w diecie sugerowane jest przyjmowanie witaminy w formie suplementów diety.
Stosowanie suplementów witaminy D jest bezpieczne. Od 1997 ciągle liberalizowane są normy bezpieczeństwa dotyczące przyjmowania witaminy. Od 2011 bezpieczną dawkę przyjmowanej witaminy ustalono na poziomie 4000IU, postuluje się jednak, że szkodliwe dawki zaczynają się od 10000IU, czyli ilości substancji syntetyzowanej podczas syntezy skórnej.[iii]
Witamina D jest syntetyzowanym w organizmie ludzkim „hormonem” wpływającym na wiele procesów fizjologicznych. Wchłanianie wapnia i fosforu są najbardziej widocznymi elementami składowymi plejotropowej działalności witaminy. Od stężenia wapnia i fosforu zależy funkcjonowanie układu szkieletowego oraz mięśniowego – utrzymanie prawidłowego stężenia kalcytriolu jest zatem kluczowe dla zachowania prawidłowego działania tych układów.
Suplementacja witaminą D jest zalecana wśród zdrowej populacji, a szczególnie polecana w przypadku podejrzenia osteoporozy, starszym wieku oraz otyłości. Warunki klimatyczne Polski sprawiają, że używanie suplementów diety zawierających witaminę D jest zdecydowanie zalecane. Alternatywą dla suplementów jest tran.
Niedobór witaminy D może objawiać się jako bolesność mięśni, kości, drżenia, nudności, wymioty, otępienie i inne. Objawy te są mało specyficzne i wymagają dalszej diagnostyki. Profesjonalna pomoc lekarska pomoże ustalić przyczynę objawów i wykluczyć lub potwierdzić niedobór witaminy D.
[i] Bishoff-Ferrari HA, Dawson-Hughes B, Stocklin E et al.: Oral supplementation with 25(OH)D3 versus vitamin D3: effects on 25(OH)D levels, lower extremity function, blood pressure and markers of innate immunity. J Bone Miner Res 2011; Oct 25 (ahead of print).
[ii] Krzyścin JW, Jarosławski J, Sobolewski PS: A mathematical model for seasonal variability of vitamin D due to solar radiation. J Photochem Photobiol B 2011; 105(1): 106-12.
[iii] IOM Report: Dietary reference intake for calcium and vitamin D. (http://www.iom.edu/Reports/2010/Dietary-Intakes-for-Calcium-and-Vitamin-D.aspx).
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.