Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-07-29 12:36:55
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Magnez jest dla człowieka niezwykle ważnym minerałem. Bierze udział w wielu istotnych procesach zachodzących w organizmie. Jest wykorzystywany między innymi w reakcjach odpowiedzialnych za:
Dlatego też dostarczanie jego odpowiednich ilości jest ważne dla każdego. W ciąży magnez jest szczególnie istotny dla zachowania zdrowia matki i prawidłowego rozwoju płodu. Związane jest to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. Stąd rekomendacje lekarskie do stosowania preparatów magnezowych u przyszłej mamy.
Niedobór magnezu w ciąży może mieć różne poważne konsekwencje. Ze względu na jego szerokie działanie ten pierwiastek pomaga zapobiegać między innymi:
Często niedobór magnezu w ciąży daje też dość wyraźne objawy, pogarszając samopoczucie matki. Do tych objawów należą między innymi:
Zazwyczaj kobietom najbardziej doskwiera ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia. Także częste i bolesne skurcze zwykle są oznaką niedoboru tego pierwiastka. O wszelkich przykrych objawach zawsze warto poinformować lekarza – dzięki temu będzie mógł zalecić odpowiednią suplementację lub przeprowadzenie badań.
Statystycznie większość kobiet ma problem z dostarczaniem swojemu organizmowi odpowiednich ilości magnezu jeszcze przed ciążą, dlatego jego uzupełnianie jest odpowiednim krokiem w większości przypadków. W tzw. stanie błogosławionym należy się jednak kierować przede wszystkim wskazaniami lekarza. Wielu specjalistów automatycznie zaleca przyjmowanie preparatów magnezowych. Ginekolog może również zasugerować uzupełnianie tego minerału podczas starania się o potomstwo.
Ciężarnym kobietom zaleca się przyjmowanie od ok. 320 do aż 400 mg magnezu dziennie. Często jest to trudne do osiągnięcia wyłącznie przy pomocy diety. O odpowiedni poziom magnezu pomogą zadbać preparaty apteczne. Najczęściej lekarze zalecają przyjmowanie 100-200 mg magnezu dziennie.
Preparatów z magnezem na rynku nie brakuje. Należy jednak uważać, ponieważ każdy preparat magnezowy jest inny. Suplementy różnią się nie tylko dawką, ale również przyswajalnością. Zależy ona od zastosowanego rodzaju magnezu, a także ewentualnych dodatków, które mogą zwiększać lub zmniejszać jego wchłanianie.
Najbezpieczniej jest uzupełniać magnez w ciąży, przyjmując leki zawierające dobrze przyswajalny magnez w odpowiedniej dawce. Tego typu preparaty są lepiej przebadane, a ich receptury dokładnie opracowane, zatwierdzone i sprawdzone, a efekty ich działania są potwierdzone i udokumentowane. Aspargin to lek zawierający dobrze przyswajalne sole organiczne – wodoroasparaginiany magnezu i potasu. Skutecznie uzupełnia niedobory magnezu, a dodatkowo pomaga uzupełnić potas równie potrzebny w czasie ciąży.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.