Opublikowany przez: Familiepl 2020-09-11 10:25:06
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Senjuti Kundu/Unsplash
Artykuł zawiera lokowanie produktu
Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown wyciągnęli zaskakujące wnioski ze swoich długoletnich badań. W czasie gdy dorośli przetwarzają większość zadań neuronalnych w określonych obszarach jednej lub drugiej z dwóch półkul mózgu, dzieci wykorzystują zarówno prawą, jak i lewą półkulę do wykonania tego samego zadania. Dzięki temu odkryciu możliwe jest zrozumienie mechanizmu, który wyjaśnia szybki powrót małych dzieci do zdrowia np. po przebytym udarze czy urazach neurologicznych.
Badanie opublikowano 7 września 2020 r. w PNAS a za odkrywcze wnioski odpowiada znana prof. neurologii Elissa L. Newport, dyrektor Center for Brain Plasticity and Recovery. Przedsięwzięcie badawcze podjęli wspólnie Georgetown University i MedStar National Rehabilitation.
Badanie skupiło się na zbadaniu rozumienia i nauki przez dzieci języka (przetwarzania wypowiedzi mówionych). Wnioski były zaskakujące, bo okazało się, że dzieci używają do tego obu półkul!
I jest to bardzo dobra wiadomość dla małych dzieci, które doznały na przykład urazu nerwu. Użycie obu półkul zapewnia mechanizm kompensacji po takich urazach. Na przykład, jeśli lewa półkula ulegnie uszkodzeniu w wyniku udaru okołoporodowego - takiego, który następuje zaraz po urodzeniu - dziecko nauczy się języka używając prawej półkuli. Natomiast dziecko urodzone z porażeniem mózgowym, które uszkadza tylko jedną półkulę, może rozwinąć potrzebne zdolności poznawcze na drugiej półkuli.
- Nasze odkrycia sugerują, że normalne zaangażowanie prawej półkuli w przetwarzanie języka w bardzo wczesnym dzieciństwie może pozwolić na utrzymanie i wzmocnienie rozwoju prawej półkuli, jeśli lewa półkula zostanie uszkodzona – stwierdziła prowadząca badania Elissa L. Newport. - Nasze badanie pokazuje, że jeżeli dziecko urodzi się z porażeniem mózgowym, które uszkodziło jedną półkulę i tak rozwinie swoje zdolności poznawcze dzięki drugiej - podkreśla również prof. Elissa L. Newport, główna autorka badań.
Dobry rozwój mózgu malucha warto wesprzeć dodatkową pomocą, która razem z Tobą zadba o prawidłowy rozwój dziecka, a także dostarczy niezbędnych dla zdrowia składników, jak MultiOmega 3 Junior o smaku owoców tropikalnych.
MultiOmega 3 Junior to pyszny suplement diety dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, który wspomaga rozwój fizyczny i intelektualny dziecka. Preparat zawiera certyfikowany olej z ryb morskich, bogaty w kwasy Omega 3 (EPA i DHA), witaminy i minerały, a można go stosować już od 3. roku życia.
Ten wyjątkowy tran wspomagający rozwój ogólny i prawidłowe funkcjonowanie mózgu najmłodszych, ma pyszną, aksamitną konsystencję i smakuje jak owoce tropikalne. Dlatego dzieci go uwielbiają, a rodzice nie muszą ich specjalnie przekonywać do przyjmowania go. Produkt nie zawiera dodatku cukrów, a zawarty w nim certyfikowany olej rybi jest wytwarzany w Islandii z poszanowaniem środowiska naturalnego. Został on przebadany na obecność metali ciężkich, dioksyn oraz innych zanieczyszczeń.
Składniki zawarte w „MultiOmega 3 Junior” wspierają rozwój dziecka w najważniejszych obszarach:
MultiOmega 3 Junior posiada Certyfikat Jakości Narodowego Instytutu Leków.
Podczas badania naukowcy za pomocą rezonansu magnetycznego sprawdzili aktywność mózgową uczestników badania, którzy wykonywali takie same, ale dostosowane do wieku zadania językowe. Badano dzieci w wieku 4-13 lat oraz dorosłych w przedziale wiekowym 18-29 lat. Badanie wykazało znaczną aktywację nie tylko w sieci językowej lewej półkuli, ale także w ich homologach prawej półkuli u wszystkich najmłodszych dzieci (w wieku od 4 do 6 lat). Odsetek uczestników wykazujących znaczną aktywację prawej półkuli spadał wraz z wiekiem, a ponad 60% dorosłych nie ma żadnej istotnej aktywacji prawej półkuli w przypadku zaburzenia obszaru mowy w półkuli lewej.
Okazało się też, że zdolność przejmowania przez półkule mózgowe spadała wraz z wiekiem, a u osób dorosłych nie występowała niemal wcale.
Źródło: PNAS.org
CZYTAJ TEŻ: >> FAS u dziecka - czym jest i jak się objawia?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.