Opublikowany przez: monika.g 2015-10-13 14:34:41
Młode zwierzęta narażone na stres, w życiu dorosłym lepiej niż inne zwierzęta radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i zdobywaniem pokarmu w nieprzyjaznym otoczeniu. Wyniki eksperymentu jaki przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania mają swoje przełożenie na realia życia ludzkiego. Złe, stresujące doświadczenia w dzieciństwie wywierają pozytywne reakcje człowieka w jego dorosłym życiu.
(Pixabay.com @ Stres pomaga przezwyciężać trudności)
Eksperyment naukowcy przeprowadzili na młodych szczurach. Poddawano je sytuacjom stresowym takim jak: umieszczenie w ciasnych klatkach, izolowanie lub zmuszanie do przebywania w zatłoczonym miejscu, symulowanie dźwięków nadlatującego drapieżnika.
Po osiągnięciu dojrzałości zwierzęta te oraz szczury, które wcześniej nie były wystawione na działanie stresu poddano testom mającym na celu sprawdzenie jak radzą sobie one ze zdobywaniem pokarmu w trudnych warunkach.
W niesprzyjających okolicznościach np. w jaskrawym oświetleniu czy pod okiem sztucznego jastrzębia, latającego nad głowami, zestresowane szczury śmielej dążyły do swojego celu, nie bały się, szybciej wyruszały na poszukiwanie pożywienia. W rezultacie zbierały one aż o 43 proc. więcej pokarmu niż ich przerażeni krewni.
Trochę inaczej wyglądała reakcja zestresowanych szczurów w bezpiecznym otoczeniu. Dłużej zwlekały one z wyruszeniem na poszukiwanie jedzenia niż inne zwierzęta, co wynikało z ich wyuczonej ostrożności. Jednak ostatecznie zdobywały tyle samo pożywienia co inne gryzonie, więc rezultat był taki sam.
Z tego eksperymentu naukowcy wysnuli wniosek, że wczesne doświadczenie stresowe wywiera pozytywne efekty na dorosłe życie jednostki i pozwala jej funkcjonować w trudnych warunkach. Odnosi się to nie tylko do zwierząt, ale też do ludzi.
Czy uważacie, że naukowcy mają rację? Czy stresujące sytuacje z dzieciństwa mają pozytywny wpływ na dorosłe życie człowieka?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.