Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-09-12 10:59:48
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Układ trawienny jest funkcjonalnie połączony z ośrodkowym układem nerwowym. Ta interakcja odbywa się za pomocą wyspecjalizowanych komórek nerwowych, neuroprzekaźników i hormonów. Coraz częściej relację między przewodem pokarmowym a mózgiem określa się jako oś jelitowo-mózgową.
Emocje dziecka, stres i codzienne trudności oddziałują więc na funkcje jelit. Może dochodzić do zaburzenia pracy wydzielania narządów trawiennych i pogorszenia perystaltyki jelit. W dodatku stres sprawia, że we krwi podnosi się poziom hormonów stresu, przede wszystkim kortyzolu, co również ma wpływ na trawienie. Z lękiem i stresem u dzieci czasem wiąże się nadmierne połykanie powietrza, czyli aerofagia. Skutkiem tych interakcji może być pogorszenie trawienia i gromadzenie gazu w jelitach prowadzące do wzdęć. [1], [2]
Najważniejsze jest próba usunięcia stresorów z życia dziecka. Czynniki takie jak problemy rodzinne, choroba bliskiego członka rodziny czy problemy materialne powinny w jak najmniejszym stopniu wpływać na dziecko i to do rodzica należy obowiązek ochrony przed nimi swojej pociechy.
Zaangażuj się w życie społeczne dziecka. Stres u malucha może wynikać z problemów w szkole. Mogą to być zarówno złe oceny i wyniki w nauce gorsze od rówieśników, ale także problemy w kontaktach z kolegami i koleżankami z klasy.
Gdy widzisz, że Twoje dziecko jest spięte i zestresowane, spróbuj wspólnie z nim się zrelaksować. Naucz malucha, jak odpoczywać. Możecie razem robić wyciszające ćwiczenia oddechowe lub ćwiczyć jogę.
Zadbaj również o odpowiednią ilość i higienę snu u dziecka. Wprowadź zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych na 1-2 godziny przed snem.
Niezależnie od przyczyny wywołującej wzdęcia u malucha, możesz spróbować kilku metod, które mogą przynieść ulgę od dyskomfortu.
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym wzdęcia, mogą być maską problemów natury psychicznej, z jakimi musi mierzyć się dziecko. Jeśli martwi Cię coś w zachowaniu Twojej pociechy lub nie możesz zapanować nad zgłaszanymi przez nie dolegliwościami, nie wahaj się i sięgnij po specjalistyczną pomoc lekarską.
Bibliografia
[1] İ. İnanç i Ü. N. Başaran, „Functional Aerophagia in a Pediatric Patient with Abdominal Distension”, Balkan Medical Journal, t. 36, nr 6, s. 361, grudz. 2019, doi: 10.4274/balkanmedj.galenos.2019.2019.6.66.
[2] M. Carabotti, A. Scirocco, M. A. Maselli, i C. Severi, „The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems”, Ann Gastroenterol, t. 28, nr 2, s. 203–209, 2015.
[3] P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Piel. Zdr. Publ., t. 6, nr 1, s. 69–76, 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.