Źródłem strachu mogą być złe doświadczenia z poprzednich kąpieli. Zbyt duża ilość wody w wannie, gorąca lub za zimna woda, szczypanie oczu spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków czy też zachłyśnięcie się wodą. Strach może być również związany z myciem główki lub używaniem prysznica.
Co robić, kiedy dziecko boi się kąpieli i wody?
- Przede wszystkim nie należy go do tego zmuszać. Możemy tym wywołać długotrwały uraz i strach przed wodą. Spróbujmy przez jakiś czas myć dziecko mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody lub poza wanną, a w skrajnych przypadkach nawet poza łazienką.
- Nie denerwujmy się kąpiąc dziecko. Szybko zauważy ono, że zachowujemy się inaczej niż zwykle, wykonujemy gwałtowne ruchy, krócej patrzymy mu w oczy, bo chcemy już mieć jego kąpiel za sobą. Nasze zdenerwowanie łatwo może mu się udzielić.
- Zadbajmy, aby w łazience podczas kąpieli było ciepło. Po kąpieli owińmy dziecko w gruby ręcznik.
- Opowiadajmy dziecku, co robimy. Spokojne opisywanie kolejnych czynności pomoże nam i maluchowi uspokoić się oraz nabrać pewności siebie.
- Zróbmy wszystko, aby kąpiel kojarzyła się z czymś przyjemnym. Możemy spróbować zrobić pianę, zabarwić wodę specjalną solą lub płynem do kąpieli lub wrzucić kolorowe zabawki Odwróci to uwagę dziecka od samego procesu mycia.
- Czasami pomaga kąpiel w towarzystwie mamy lub taty. Po pewnym czasie dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których na pewno czuje się bezpieczniej a potem zechce kąpać się samodzielnie.
- Często dużym stresem dla dziecka jest mycie głowy. Używajmy do mycia włosów dziecka łagodnych, bezzapachowych szamponów, nie podrażniających oczu. Jeśli to nie pomoże, zmieńmy sposób mycia głowy. Spróbujmy myć głowę w pozycji półleżącej tak, aby można było odchylić główkę dziecka i aby cała woda z pianą spływała po plecach. Jeżeli strach wynika z używania prysznica, do spłukiwania mydlin użyjmy na przykład dziecięcej zabawki, pamiętając o tym, aby mydliny nie dostawały się do oczu. Czas mycia włosków ograniczmy do minimum. Najlepiej wszystko przygotować sobie wcześniej a także rozczesać dziecka włosy przed myciem, aby uniknąć niemiłego dla dziecka rozczesywania kołtunów po kąpieli. Całą kąpiel najlepiej zakończyć wesołą zabawą.
- Podczas kąpieli nie zostawiajmy dziecka bez opieki. Pozostawione samo w wodzie czuje się ono niepewnie. Poza tym narażamy je na niebezpieczeństwo. Nie możemy lekceważyć lęków malucha.
- Obserwujmy reakcje dziecka. Zwracajmy uwagę na to, co mu się podoba i czego się boi. Każde dziecko jest inne i zawsze należy szanować jego uczucia i wolę. Pokierujemy kąpielą w takim kierunku, że będzie ona wesołym i przyjemnym zakończeniem dnia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pierwsza kąpiel noworodka - temperatura wody>>
ZDROWA SKÓRA NIEMOWLAKA>>