Opublikowany przez: Familiepl 2020-12-16 07:56:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Alexander Mils /Unsplash
24 grudnia jest szczególną datą, bowiem ten dzień stanowi wstęp do radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Tradycji wigilijnych jest wiele, w zależności od regionu czy wiary, jednak w przeważającej części kraju powtarza się kilka mających wyjątkową symbolikę i znaczenie.
W rodzinach katolickich w dniu Wigilii obowiązuje ścisły post, czyli zakaz spożywania mięsa. W wielu domach post ten jest jeszcze bardziej restrykcyjny, bo polega na znacznym ograniczeniu ilości jedzonych pokarmów lub całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia, aż do kolacji wigilijnej.
Lub niespodziewanego gościa. Jedną z tradycji jest obowiązek zostawienia dodatkowego nakrycia i miejsca, na wypadek przybycia niespodziewanego gościa. W tym dniu nie wolno bowiem nikomu odmówić poczęstunku.
To wyjątkowa tradycja, nawiązująca do liczby i symboliki 12 apostołów. Potrawy wigilijne są postne i zależą od regionu kraju. Wśród najczęściej spotykanych możemy jednak znaleźć śledzie i karpia, barszcz czerwony, zupę grzybową, pierogi z kapustą i grzybami czy kluski z makiem.
Zasada rozpoczęcia wigilijnej kolacji jest taka, że możemy do niej zasiąść dopiero, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje ona moment narodzin Jezusa i czas rozpoczęcia świętowania.
Ta wyjątkowa tradycja dzielenia się opłatkiem przed kolacją wigilijną i składania sobie życzeń, spotykana jest tylko w Polsce i na Litwie. Często w domach katolickich przed opłatkiem czyta się jeszcze fragment Ewangelii Łukasza dotyczącej narodzin Jezusa.
Mimo, że stół wigilijny jest wyjątkowo elegancki i wystawny, powinien być przykryty białym obrusem, pod którym koniecznie należy umieścić siano. A to na pamiątkę żłóbka, w którym urodził się Jezus.
To wspaniała tradycja, nieco już zanikająca, gdy cała rodzina zbiera się wokół choinki, aby wspólnie kolędować. Piękne polskie kolędy, o których warto pamiętać podczas Wigilii to m. in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Chrystus się rodzi”, czy „Lulajże Jezuniu”.
CZYTAJ TEŻ: >> Przepisy wigilijne do wydrukowania
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.