Opublikowany przez: monika.g 2016-02-10 12:27:39
Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Środa popielcowa. W tym dniu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni i jest czasem pokuty i oczekiwania. Post symbolizuje czterdziestodniowy pobyt Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. W czasie Wielkiego Postu przygotowujemy się do największego katolickiego święta jakim jest Wielkanoc, obchodzona na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa.
(Pixabay.com @ Środa popielcowa)
Nazwa Środy popielcowej pochodzi od obrzędu posypania głów popiołem, który jest znakiem małości i kruchości życia ludzkiego. Akt ten jest wezwaniem do poprawienia swojego życia i nawrócenia.
Środa popielcowa – posypanie głów popiołem
Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa "pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Zwyczaj ten ma długą tradycję, pojawił się już w VIII wieku. Używany do posypywania popiół pochodzi z palm poświęconych w niedzielę palmową w poprzednim roku.
Od tej chwili aż do Wigilii Paschalnej, czyli Wielkiego Czwartku przed Wielkanocą nie jest mówione ani śpiewane „Alleluja”. W piątki odbywają się nabożeństwa Drogi krzyżowej, a w niedziele Gorzkich żali, które upamiętniają mękę Chrystusa dla zbawienia świata.
Środa popielcowa – post ścisły
Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14-go roku życia) i post ścisły (między 18 a 60 rokiem życia). Wstrzymanie się od potraw mięsnych to tzw. post jakościowy. W Środę popielcową obowiązuje również post ilościowy, czyli spożycie trzech posiłków w ciągu dnia, w tym tylko jednego do syta. Nie każdy w danym przedziale wiekowym jest bezwzględnie zobowiązany do jego zachowywania. Gdy ktoś jest chory, ma zaleconą dietę, w której jest mięso i nie może pominąć go nawet jednego dnia, to jest on wtedy zwolniony z postu. Również małe dzieci, które rodzice chcą uczyć takich nawyków jak nie spożywanie mięsa w czasie postu mogą już przed ukończeniem 14 lat wprowadzić post w Środę popielcową. Post oczyszcza człowieka z grzechów, jest aktem pokuty, uniżenia i uczestniczenia w Męce Chrystusa. Umacnia on życie duchowe.
W Wielkim Poście post ścisły obowiązuje również w Wielki Piątek, a przez cały post nie wolno urządzać hucznych zabaw.
Pościcie w Środę Popielcową? Jakie dania przygotowujecie dzisiaj? Idziecie do kościoła, aby uczestniczyć w obrzędzie posypania głów popiołem? Czym jest dla was post?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.