Opublikowany przez: Kowalska 2016-05-19 11:30:32
Kogo dotyczy rwa kulszowa?
Choroba wcale nie musi dotyczyć tylko starszych osób. Coraz częściej narzekają na nią osoby młode i zwykle są to szczupłe kobiety. Okazuje się, że w XX w. jest to plaga przede wszystkim z powodu prowadzenia siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Dotychczas było to związane ze zmianami w obrębie kręgosłupa charakterystycznymi dla osób starszych. To się jednak zmieniło. Obserwujemy również związek między występowaniem rwy kulszowej a noszeniem wysokich obcasów. Panie, które preferują tego typu obuwie częściej narażone są na wystąpienie choroby. Ważna jest diagnostyka, aby ustalić przyczynę. Tylko tak można opracować koncepcję leczenia.
|
Dr n. med. Munther Sabarini |
Dlaczego cierpimy z powodu rwy kulszowej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wysunął nam się dysk, który tak łatwo nie wróci na swoje miejsce. Powodów bólu może być przynajmniej kilka. Być może brak ruchu oraz tryb życia spowodował, że w naszym kręgosłupie zaszły zmiany zwyrodnieniowe, a może cierpimy na dyskopatię? Nadwaga, urazy i stan zapalny mogą się do tego przyczynić. Dieta uboga wapń również nie sprzyja utrzymywaniu układu ruchu w dobrej kondycji. Wiadomo natomiast, że ból, będący objawem rwy kulszowej, pojawia się nagle i jest przeszywający. Uniemożliwia poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Z reguły osoby chore wpadają w panikę z powodu braku możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu. Oprócz silnego bólu może pojawić się także drętwienie nogi, mrowienie, pieczenie, a nawet niedowład mięśniowy. Ból z reguły dotyczy jednej strony ciała i nasila się przy nagłych ruchach, np. podczas kichnięcia.
Sposoby na leczenie rwy kulszowej
Istnieje kilka domowych sposobów na złagodzenie objawów rwy kulszowej:
Co z leczeniem poza domem?
Jeśli domowe sposoby na leczenie rwy kulszowej nie pomagają – należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, potwierdzające zwyrodnienie kręgosłupa i ucisk na nerw kulszowy. W następnej kolejności pomoc fizjoterapeuty może okazać się niezbędna. Ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające pomogą skorygować wadę postawy. Warto również zastosować hydromasaże, terapię ultradźwiękami oraz inne specjalistyczne zabiegi fizjoterapeutyczne. Pomocne okazać się mogą również zastrzyki z glikokortykosteroidów (GKS), hamujące stan zapalny. Jeśli ból się utrzymuje lub dojdzie do mrowienia, drętwienia, utraty siły i/lub zaburzeń w opróżnianiu pęcherza - trzeba się udać do specjalisty, który zleci ewentualną operację.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.