Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-04-29 11:32:38
Drodzy rodzice – spokojnie. Co trzecie półroczne dziecko budzi w nocy swoich rodziców. W wieku trzech lat zaledwie 40% maluchów przesypia całe noce – aż do rana. Sen, rytm dnia, nocne pobudki – to sprawa bardzo indywidualna i nie należy porównywać maluszków. Różne dzieci mają różne potrzeby. Jeśli jednak czujesz, że możesz pomóc swojemu maluszkowi w łagodnym zasypianiu i spokojnych nocach – spróbuj!
Stały rytm dnia
Ilość drzemek i ich długość zmienia się bardzo dynamicznie w ciągu pierwszego roku życia, dlatego musisz uważnie obserwować potrzeby swojego dziecka. W każdym okresie, niezależnie czy maluch ma 3 drzemki w ciągu dnia, czy też zrezygnował z nich zupełnie – powinniście mieć stały rytm dnia. Pobudka, śniadanie, spacer, obiadek, drzemki, wyciszające rytuały, kąpiel – wszystkie czynności powinny odbywać się codziennie w podobnych porach dnia oraz w określonej, powtarzalnej kolejności.
Maluchy szybko uczą się, co po sobie następuje. Dzięki temu czują się bezpieczne i zrelaksowane. Jeśli raz na jakiś czas zdarzy się odstępstwo od planu dnia, nie zniosą tego źle, ponieważ wiedzą, że na co dzień mogą ufać rodzicom, że niczym „złym” ich nie zaskakują. Dobrze, jeśli ten rozkład dnia jest dopasowany zgodnie z potrzebami dziecka. Nie możemy zmuszać maluszka do drzemki, aktywności ruchowej czy spaceru, w takich porach, gdy pragnie on czegoś zupełnie innego.
Maluchy, którym pozwala się na okazywanie potrzeb, łatwiej je komunikują, gdy są nieco starsze – wiedzą na przykład, że gdy są zmęczone, jest czas na drzemkę i nie mają przed tym oporów, nie walczą „same ze sobą”. Praktyczna rada: gdy Twoje dziecko płacze lub jest marudne w związku ze zmęczeniem, nie mów mu „Nie płacz. Zaraz pójdziesz spać.” Nazywaj, co się z nim dzieje – a w przyszłości maluch sam będzie umiał rozpoznawać swoje potrzeby i o nich mówić. Powiedz na przykład „Jesteś zmęczony i śpiący. Zaraz pójdziesz spać.”
Wyciszanie i rytuały
Większość dorosłych ma swoje schematy, które pozwalają na spokojne zakończenie dnia. Ulubiona herbata przed snem, wieczorny serial lub gorąca kąpiel. Dzieci również – a nawet bardziej! – potrzebują rytuałów wyciszających emocje z całego dnia. Przed położeniem maluszka unikaj szalonych zabaw, biegania, głośnej muzyki czy wielu źródeł światła. Podobnie przed drzemką w ciągu dnia.
Większość małych dzieci nie lubi całkowitej ciemności przy zasypianiu, dlatego dobrym wyciszającym rytuałem są projektory i nocne lampki zapalane np. podczas wieczornych czynności pielęgnacyjnych lub w czasie samego usypiania. Projektory roztaczają w pokoju maluszka delikatne światło lub wyświetla na suficie kształty. Kolory płynnie się zmieniają, by po kilkunastu minutach wygasnąć. Zaleca się, aby dzieci spały już bez włączonego światła.
Spokojne melodie z karuzelek nad łóżeczkami również pomagają dzieciom uspokoić emocje. Pamiętaj, aby przed zakupem wypróbować sprzęt i ocenić czy muzyka nie będzie zbyt rozpraszająca!
Przed drzemką w dzień można wyciszyć maluszka przysłaniając nieco okna (np. zasłonkami, roletami) oraz bujając lub kołysząc. Takie ruchy dziecko pamięta z życia płodowego i automatycznie dają mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. O ile 4 kilogramowy maluch na rękach mamy, to nie problem, o tyle waga starszych dzieci może źle wpłynąć na kręgosłup rodzica. Dobrym rozwiązaniem jest bujaczek, który delikatnie sprężynuje, kiedy dziecko się porusza. Maluch może wyciszyć się sam, bawiąc się zabawkami na pałąku doczepionym do fotelika lub zasypiać bez zabawek, bujany lekko przez opiekuna. Pamiętajmy, że po zaśnięciu dziecka w bujaczku, należy przełożyć je do łóżeczka.
Łóżeczko i materace
Zasypianie to połowa sukcesu. Potem przychodzi kolej na noc… Oczywiście najlepiej, aby była spokojna i bez (wielu) pobudek. Spokojny i zdrowy sen zapewni dobrze dobrany materac. Powinien być o odpowiedniej twardości. Zbyt miękki powoduje, że dziecko się zapada i nie utrzymuje prawidłowej pozycji w czasie snu. Zbyt twardy jest niebezpieczny szczególnie dla najmłodszych dzieci, ponieważ zwiększa ryzyko bezdechu nocnego. Polecane są materace z gryki lub kokosu. Małym alergikom dobiera się specjalne, antyalergiczne materace.
Bardzo ważne jest, żeby w łóżeczku nie znajdowało się wiele poduszek (dzieci mogą spać na płaskiej poduszce od około 4 roku życia – wcześniej na płaskiej powierzchni!), zabawek, maskotek czy ozdób. Po pierwsze gromadzą one kurz i roztocza, po drugie stanowią niebezpieczeństwo – zwiększają ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej.
Warto zainwestować w jednego pluszaka lub „szmatkę”, która będzie kojarzyć się maluchowi z zasypianiem przez wiele miesięcy lub lat. Małe dzieci bardzo lubią zasypiać z pluszakami, które szumią lub dają odgłos bijącego serca (jak w brzuchu mamy).
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.