Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Sonia.M 2017-10-09 14:54:10
Autor zdjęcia/źródło: @lyashenko, Freepik
Przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów, choć są to dwie różne infekcje wirusowe. Charakterystyczne dla przeziębienia jest stopniowe pojawianie się dolegliwości. Najbardziej nasilone objawy przeziębienia odczuwamy zwykle 2-3 dni. Kiedy infekcja trwa dłużej, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na źle rozpoznaną grypę lub zakażenie bakteryjne.
Grypa ma nagły początek (przeziębienie zwykle rozwija się powoli) i towarzyszą jej silne objawy:
Katar jest objawem typowym dla przeziębienia, w przypadku grypy pojawia się rzadko. Przy przeziębieniu objawy są mniej nasilone. Z wyżej wymienionych występuje najczęściej: ból gardła kaszel oraz typowy dla przeziębienia katar.
Okres inkubacji (rozwoju) wirusa przy grypie wynosi około 2 dni – nasilenie objawów przypada na 2-3 dzień i trwa ona przynajmniej tydzień (uczucie osłabienia może utrzymywać się znacznie dłużej). Przeziębienie rozwija się wolniej – od 4 do 14 dni i dolegliwości nie narastają tak gwałtownie, jak w przypadku wirusa grypy.
Kiedy przy przeziębieniu pojawia się gorączka i katar, można zastosować leki przeciwzapalne, łagodzące odczuwany dyskomfort. Sięgając po nie, należy zwracać uwagę jaka jest w nich zawarta substancja czynna i sumować jej dawkę dzienną, np. większość preparatów na objawy przeziębienia i grypy ma w składzie paracetamol i przyjmując więcej niż jeden specyfik możemy być narażeni na zbyt duże dawki tej substancji.
Do walki z wirusami warto wypróbować wyroby przeznaczone konkretnie do zapobiegania namnażania się drobnoustrojów w organizmie. Przeziębienie i grypa są chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez wirusy obecne w powietrzu, którym oddychamy. Wirus grypy co roku się mutuje (jest oznaczany symbolami A, B lub C), z kolei przeziębienie może być wywołane przez jeden z aż 200 wirusów. Nasz nos stanowi miejsce pierwszego kontaktu układu oddechowego z drobnoustrojami – dlatego warto wybrać preparat, który zahamuje proces namnażania się wirusów.
Aerozol do nosa „Stop Wirusom” (Laboratoria Polfa Łódź®) jest pierwszym preparatem, który przyczynia się do zapobiegania wystąpienia przeziębienia i grypy. Przeciwdziała infekcji wirusowej i działa przeciwko wirusom, które są już obecne w jamie nosowej. „Stop Wirusom” eliminuje wirusy przeziębienia i grypy zanim zaczną się namnażać oraz chroni jamę nosową przed inwazją nowych drobnoustrojów, dzięki aktywnej barierze tworzonej przez kolejne aplikacje aerozolu. Aktywna formuła wychwytuje wirusy układu oddechowego i pomaga wyeliminować je z organizmu. Więcej informacji znajdziesz tutaj>>
Domowe sposoby na przechytrzenie choroby mogą okazać się bardzo przydatne. Oprócz stosowania medykamentów, warto pamiętać o dwóch zasadach:
W momencie, kiedy poczujemy, że przeziębienie zaczyna dawać o sobie znać, podnieśmy temperaturę ciała – w ten sposób zahamujemy namnażanie wirusów. Najlepszymi metodą „na rozgrzewkę”i wypocenie jest zawinięcie się w koc z gorącą herbatą, do której dodamy miód, cytrynę i rozgrzewający imbir. Od razu lepiej poczujemy się również po gorącej kąpieli z olejkami eterycznymi – ciepła woda zadziała leczniczo i odprężająco.
Grypę należy wyleżeć – ważny jest odpoczynek i zdrowy sen. Układ odpornościowy wspomoże: rosół, mleko z masłem, miodem i czosnkiem oraz owocowe herbaty (polecane są szczególnie te na bazie maliny, lipy i czarnego bzu). Pamiętajmy o tym, by pić dużo płynów i nawadniać organizm, który walczy z chorobą.
Przejściowe przeziębienia często staramy się leczyć sami. Odpowiednia profilaktyka zdrowotna i domowe sposoby na infekcje przynoszą rezultaty. Jednak, kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie bakteryjne lub grypę, niezwłocznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Warto oczywiście zdrowo się odżywiać i wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce bogate w witaminę C i cynk oraz stosować preparaty ochronne i zapobiegające rozwinięciu infekcji – szczególnie działające na układ oddechowy i chroniące jamę nosową przed namnażaniem się wirusów.
ZOBACZ TAKŻE:
Nowa metoda walki z przeziębieniem i grypą>>
Sezon chorobowy rozwija się w szalonym tempie. Zanim sięgniesz po radykalne sposoby leczenia wypróbuj nową metodę walki z przeziębieniem i grypą.
Profilaktyka przeziębień i grypy u małych dzieci>>
Sezon jesienno-zimowy to czas, gdy nasze dzieci są bardziej narażone na przeziębienie i grypę. Również niemowlaki trudno ustrzec przed chorobami. Jak zapobiegać infekcjom u dzieci, by mogły cieszyć się każdą porą roku odwiedzając pobliskie place zabaw, a nie gabinety lekarzy?
Bezpieczne metody na przeziębienie i grypę u kobiet w ciąży>>
Jesienna i zimowa pora sprzyja niestety chorobom – u wielu z nas pojawia się przejściowe przeziębienie i grypa. Ciężko uchronić się przed zachorowaniem również kobietom w ciąży – co robić, gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa, by nie zaszkodzić sobie i swojemu maluszkowi?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.