Artykuł promocyjny Opublikowany przez: IwonaSza 2013-04-20 08:28:29
Elastyczna główka
Główka noworodka składa się z pięciu kości połączonych ze sobą elastyczną błoną, która w późniejszym okresie się zrasta. Dzięki temu kości czaszki mogą się poruszać, podczas przechodzenia przez kanał rodny. Główka wydaje się wówczas bardziej spiczasta lub wydłużona. Po kilku dniach jej kształt wraca do normy. Wciąż jednak pozostaje podatna na odkształcenia i spłaszczenia.
Zespół płaskiej głowy
Zespołem płaskiej głowy, to trwale rozwijające się płaskie miejsce na jednej lub obu stronach główki dziecka. Dzieje się tak, gdy dziecko leży na twardym materacu częściej na jednej stronie główki, niż na drugiej lub całkowicie na wznak – z główką skierowaną ku górze.
Zespół płaskiej głowy nie dotyczy przypadków, gdy spłaszczona główka jest wynikiem poważnych stanów chorobowych – np. kraniostenoza.
Zespół płaskiej głowy wiąże się z takimi przypadkami jak:
Przyczyny spłaszczenia główki dziecka
Główną przyczyną spłaszczenia główki u noworodków jest pozycja układania do snu. Deformacja bierze się z częstego ułożenia na plecach, co ma związek z bezpieczeństwem dziecka podczas snu. Spanie na plecach jest o tyle ważne, w przypadku niemowląt, że zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS). Nie należy zatem rezygnować z tego ułożenia dziecka, ale, ze względu na możliwość odkształcenia, warto przyjrzeć się kształtowi główki niemowlęcia. Warto również wiedzieć, jak można zapobiec tej asymetrii.
Oddychający materac dla niemowląt Lifenest™
Oddychający materac dla niemowląt Lifenest™ jest specjalnie opracowany, aby, między innymi, zapobiegać spłaszczeniu głowy, gdyż:
Materac do spania LifeNest jest wykonany z delikatnej siateczki, która zapewnia dopływ świeżego powietrza, co zmniejsza pocenie i zapobiega przegrzewaniu oraz umożliwia swobodne oddychanie, gdy dziecko przypadkowo obróci się na brzuszek. Ponadto jest zbudowany tak, aby lekko unosić ciałko dziecka pod kątem, co pomaga przy problemach z ulewaniem, a specjalne prześcieradło ściśle przylega do konstrukcji, przez co dziecko nie może się w nie zaplątać.
Inne metody zapobiegawcze
Warto zapewnić dziecku czas, podczas którego, pod kontrolą, będzie mogło leżeć na brzuchu. Jest to istotne nie tylko ze względu na zapobieganie spłaszczeniu główki, ale również wzmacnia mięśnie ramion i szyi. Istotne jest także ułożenie łóżeczka dziecka. Stojąc dłuższym bokiem przy ścianie, maluch będzie spoglądał w przeciwnym kierunku i tym samym będzie układał główkę częściej na jednej stronie.
Zbyt długi czas spędzony w foteliku samochodowych, leżaczku lub nosidełku również może przyczynić się do spłaszczenia tylnej części głowy. Poleca się za to częściej trzymać dziecko w pozycji pionowej, wsparte na ramieniu.
188.29.*.* 2018.05.23 00:06
Czy ktoś wie gdzie w Londynie jest klinika która daje dzieciom takie kaski
79.161.*.* 2016.11.04 14:08
Witam! Kiedy koleżanki córka poprosiła mnie o poradę w w/w temacie i powiedziała, jakie porady są udzielane przez specjalistów i mogę przeczytać to na polskich stronach internetowych to włosy mi stanęły DĘBA. Z wykształcenia jestem pediatrą z wieloletnim stażem, dziś mieszkam i pracuję jako lekarz za granicą. Zastanawiam się czy specjaliści polscy aby zarobić więcej pieniędzy chcą utrzymać młode mamy w ciemnocie? Dawniej w Polsce niemowlęciu w takich przypadkach przepisywano vit. D w kropelkach albo dawkę jednorazową tzw. uderzeniową z kapsułki w przychodni /sama to stosowałam/ i problem znikał. Doszukiwano się problemu wtedy, gdy nie było efektu po danej kuracji. W kraju w którym obecnie mieszkam, tydzień po porodzie dziecku zaczyna podawać się tran gdyż mleko sztuczne dla niemowląt nie zawsze jest dobrze przyswajane przez niemowlę o czym świadczą tzw.kolki. Malutki organizm dopiero zaczyna przystosowywać się do świata zewnętrznego, o czym od dawien dawna wszyscy to wiedzą na całym świecie. Takie metody jak stosowanie kasków, materacyków i chyba z przekąsem mogę dodać to czemu nie imadła? To jest tylko narażanie rodziców na zbędne wydatki.
79.175.*.* 2014.06.06 20:21
Używamy materaca LIFENEST już od 3 miesięcy (od 2 miesiąca życia synka). Niestety średnio pomógł mimo, że i tak bardzo pilnowałam, aby spał na boczkach. Myślimy o terapii kaskowej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.