Lęk przed ślubem towarzyszy wielu parom, ale czasem jest na tyle silny, że nie pozwala wypowiedzieć przyszłemu małżonkowi sakramentalnego "tak". Gamofobia to zaburzenie coraz częściej diagnozowane w gabinetach psychoterapeutycznych. Specjaliści twierdzą, że jest dla nas niebezpieczna i trzeba ją leczyć.
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com
Rezygnacja ze ślubu, odwołanie wesela w ostatniej chwili, gdy większość spraw jest już załatwiona, nigdy nie jest decyzją łatwą. Wiąże się z rozczarowaniem i złością najbliższych. Zraniona zostaje ta Najważniejsza Osoba w naszym życiu. Osobie, która się wycofała, towarzyszą wyrzuty sumienia, często sama nie dowierza temu, co się stało i dlaczego.
Lęk poza kontrolą
Lęk przed ślubem towarzyszy wielu parom, ale czasem jest mocniejszy, niż łączące je uczucie i pozytywne relacje. Gdy lęk wręcz paraliżuje przyszłego małżonka, możemy mieć do czynienia z gamofobią – zaburzeniem coraz częściej diagnozowanym przez psychoterapeutów. Im bliżej do przysięgi, tym więcej pojawia się wątpliwości i obaw, a partner widzi w przyszłym małżonku więcej wad niż zalet.
Ucieczka
Niektórym nie udaje się pozbyć strachu, więc wycofują się – często w najmniej spodziewanym momencie. W najgorszej sytuacji znajdują się ci, którzy w dniu ślubu dowiadują się, że ceremonia się nie odbędzie i ci, którzy docierają wprawdzie pod ołtarz, lecz jeden z niedoszłych małżonków znika w trakcie ceremonii. Trudno sobie wyobrazić towarzyszące wtedy obojgu uczucia. Niestety w ekstremalnych przypadkach gamofobia ujawnia się dopiero w momencie, gdy – wydawało by się – że naprawdę nie ma już odwrotu.
Przyczyny gamofobii
Jak twierdzą specjaliści, przyczyn takiego zachowania jest kilka. Jedno jest pewne – gamofobowi nigdy nie zależy na skrzywdzeniu partnera, a jego lęki wynikają z pragnienia własnego szczęścia.
Zdarza się, że podświadome wzorce wyniesione z domu rodzinnego wysyłają nam sygnał, że małżeństwo to walka, ból i obowiązek, sprowadzające się do znoszenia i tolerowania drugiej osoby. Wówczas, pomimo przekonania, że dokonaliśmy właściwego wyboru, w miarę zbliżania się momentu ślubu, odczuwamy coraz większe, choć najczęściej irracjonalne, obawy.
Kogo dotyka gamofobia
Na gamofobię często cierpią kobiety niezależne, spędzające wiele godzin w pracy, która absorbuje je również w domowym zaciszu. O ile dobrze czują się w towarzystwie partnera, z którym często mieszkają nawet od kilku lat, wizja ustatkowania się i w podporządkowania roli żony, po prostu je przeraża. Jeszcze bardziej przeraża wizja nieudanego małżeństwa, a w przyszłości podjęcia decyzji o rozwodzie.
Jak każdą fobię, i tę należy zdiagnozować i leczyć, ponieważ strach towarzyszący fobii może być dla nas niebezpieczny, skutecznie uprzykrzyć nasze życie, niszczyć relacje z otoczeniem, najbliższymi, a nawet wpędzić w jakąś przewlekłą chorobę.
onet.pl