Opublikowany przez: monika.g 2015-05-04 15:20:31
W marcu 2015 roku Grupa Portali Weselnych przeprowadziła ogólnopolskie badania nowożeńców będących około roku po zawarciu związku małżeńskiego. Ankietę wypełniło ponad 300 osób (w zdecydowanej większości kobiety, które udzieliły 272 wypowiedzi)
z całego kraju. Projekt trwał 2 tygodnie i miał formę ankiety online. Ankietowani byli pytani
o wydatki związane ze ślubem, atrakcje weselne, kierunki podróży poślubnych, oprawę audio-wizualną ślubu i wesela, termin zawarcia związku, powody decyzji o małżeństwie, noc poślubną, a nawet księdza na weselu.
Rok przygotowań i około 30 tysięcy złotych kosztów – oto polski ślub
Ze zgromadzonych danych wynika, że większość par na organizację ślubu potrzebuje co najmniej roku. Prawie wszyscy urządzają przyjęcie samodzielnie, bez pomocy konsultantów ślubnych. Zaledwie 1% ankietowanych odpowiedziało, że zleciło organizację swojego ślubu konsultantom. Wynika to z ogólnych kosztów wesela, które i tak są dość wysokie.
Całościowa kwota jaką narzeczeni przeznaczają na wydatki związane z organizacją tego ważnego dnia zamyka się najczęściej w przedziale 20-40 tysięcy złotych., więc nie są to małe pieniądze. Jednak 25% badanych poświęca na ten cel sumy jeszcze większe, nawet do 60 tys.
Aby obniżyć wydatki 15% par nie zaprasza dzieci swoich bliskich na uroczystość. Mniejsza liczba gości oznacza mniejsze koszty wyżywienia i ewentualnego zakwaterowania. Takie zachowanie jednak w niektórych regionach Polski uchodzi za wyraz braku gościnności i nie jest stosowane.
Data ślubu a przesądy
Ciekawy jest fakt, że przesąd mówiący o konieczności brania ślubu w miesiącu mającym w swojej nazwie literę „r” jest bardzo przestrzegany. Z tego względu najpopularniejszym miesiącem na zawarcie związku małżeńskiego okazał się sierpień, zaraz za nim uplasowały się czerwiec oraz wrzesień. Mimo, że nikt nie potrafi wytłumaczyć, czemu akurat ta litera musi znajdować się w nazwie miesiąca ślubu, większość przyszłych małżonków wierzy, że przestrzeganie tego przesądu zapewni im trwałość i szczęście ich małżeństwa. Jednak np. grudzień już nie jest tak popularnym miesiącem ślubów, mimo że ma w nazwie „r”, a to ze względu na zimową porę. Zaledwie 4% ankietowanych zadeklarowało, że brało ślub zimą.
A co po ślubie?
Emocje i wrzawa przedślubnych przygotowań kończą się zaraz po weselu. Gdy ostatni goście już odjadą dla młodych małżonków zaczyna się prawdziwe życie. Na szczęście coraz mniej jest osób, które biorą ślub z błahych powodów, takich jak chociażby chęć założenia białej sukni lub w skrajnych przypadkach… głupoty (takie odpowiedzi zdarzały się we wcześniejszych badaniach!). Tylko 1% ankietowanych wzięło ślub z powodu nieplanowanej ciąży. Przyczyniło się to do wyniku zaledwie 4% osób wśród ankietowanych, które żałują decyzji o ślubie. Jest to aż 5% małżonków więcej zadowolonych ze swojego partnera. Za to aż 91% par przyznało, że wzięło ślub z powodu wzajemnej miłości, co sprawia, że związki są trwałe i ich decyzja nie była jedynie zachcianką czy przymusem. Natomiast aż 18% małżonków stwierdziło, że nie zgadza się z popularnym etosem, iż ślub to najpiękniejszy dzień w życiu. Jednak jest to o 3% niższy wynik niż w roku poprzednim, więc liczba osób traktujących ślub jako najważniejszy dzień w ich życiu rośnie.
Artykuł oparty na badaniach przeprowadzonych przez Grupę Portali Weselnych: http://www.fotograf-wesele.pl/ oraz http://www.filmy-wesele.pl/.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.