Opublikowany przez: Kasia P. 2014-11-20 15:20:06
Dziecku przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni balans pomiędzy czasem wolnym a obowiązkami. Nie można zarzucić malucha zbyt obciążającymi zajęciami, podczas gdy jego rówieśnicy mogą w tym czasie bawić się i rozwijać swoje kreatywne myślenie. Taka swobodna zabawa może przynieść dziecku wiele korzyści – redukuje stres, pobudza wyobraźnię i rozwój emocjonalny. Najlepiej, jeśli poświęcisz czas swojemu maluchowi i przyłączysz się do jego zabawy.
Pojęcie slow parenting stworzył Carl Honoré, który w swojej książce zatytułowanej „Pod Presją” opisuje jak oddziałuje na dzieci presja, którą na nie nakładamy. Jest to poradnik nie tylko dla rodziców, lecz także również nauczycieli, lekarzy czy terapeutów.
Jak wprowadzić slow parenting w życie?
Zatrzymaj się – popatrz i posłuchaj
Kiedy organizujesz zajęcia edukacyjne dla dziecka, weź pod uwagę również to, że dziecko potrzebuje przerw. Jest mu potrzebny czas, by przyswoić to, czego się nauczyło i móc ćwiczyć też po swojemu. Jeśli coś przyciągnie uwagę dziecka, będzie ono w naturalny sposób dążyć do tego, by rozwijać swoje zainteresowanie.
Bądź rodzicem obecnym
Zamiast planować co do minuty wszystkie zajęcia, pozostaw też przestrzeń na wspólny relaks. Czas wspólnie spędzony z rodziną nie musi być dokładnie ustalony i zaplanowany. Bądźcie po prostu obecni dla siebie. Masz prawo czasem odpocząć z książką w ręku, kiedy Twoja pociecha odkrywa świat po swojemu, wiedząc, że jesteś blisko.
Inicjuj gry i zabawy z otwartym zakończeniem
Świadomie stwórz strefę w życiu dziecka, gdzie nie ma ani złych, ani poprawnych odpowiedzi. Gry, które nie mają określonego celu rozbudzają kreatywność i przygotowują na przyszłe wyzwania. Zabawa w budowanie konstrukcji z klocków jest przykładem takiej zabawy na długie godziny. Innym pomysłem jest, np. opowiadanie wymyślonych historii bądź wycieczki w celu odkrywania natury.
Zwolnij tempo
Ciągła presja i wymagania będą miały jedynie szkodliwy wpływ na dziecko. Może doprowadzić do tego, że dziecko zamknie się w sobie bądź rozwinie się w nim niechęć do wszelkich działań. Musisz zwrócić uwagę na to, w jakim tempie Twoja pociecha uczy się i przyswaja nowe wiadomości. Dyscyplina jest często konieczna i dzieci mogą potrzebować motywacji do odrobienia lekcji, ale ważne, by zachować przy tym równowagę.
Pamiętaj, by rozwinąć w dziecku pasję wystarczy je wysłuchać, obserwować i pozwalać czasem przejąć inicjatywę. Dzieci muszą być czasem popchnięte do działania, jednak ważne jest, by rodzic potrafił połączyć wymagania z wrażliwością i nauczyć się tego, kiedy należy odpuszczać.
Więcej na temat związków i rodziny można przeczytać na stronie eDarling>>
Zapraszamy do lektury artykułu Dorastanie bez presji, czyli czym jest „slow parenting”:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.11.26 10:47
Więcej czasu dla naszych dzieci w tym zagonionym świecie!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.