Dla wrażliwej skóry, spotkanie ze słońcem bez zabezpieczenia może skończyć się bardzo boleśnie. Jakie zagrożenia niesie za sobą zbyt długie przebywanie na słońcu?
Dzieci
Chociaż przebywanie dziecka na słońcu jest zalecane ze względu na syntezę witaminy D to nie oznacza, że dziecko należy opalać. Zbyt silna ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować, że synteza witaminy D zostanie upośledzona lub zablokowana. Dzieci nie powinny się opalać. Skóra maluszków nie ma jeszcze mechanizmów obronnych właściwych dla dorosłego człowieka dlatego tak łatwo ulega poparzeniom. naukowcy ostrzegają, że poparzenia słoneczne w dzieciństwie sprzyjają powstawaniu zmian nowotworowych w dorosłym życiu.
Do delikatnej ochrony dzieci należy wybrać kosmetyki o wysokim filtrze ochronnym jak SPF 30 lub SPF 50. Ponieważ dzieci są bardzo ruchliwe należy pamiętać o uzupełnianiu kremu na skórze dziecka. Najlepiej wybierać kosmetyki typowo dla dzieci lub dla alergików. Najlepsze są filtry mineralne które tworzą lustro które odbija promienie UVA i UVB.
Kobiety w ciąży
Większość ciężarnych unika słońca bo to powoduje dodatkowe zmęczenie. Jednak trzeba pamiętać, że zwykłe chodzenie po ulicach może spowodować silne przebarwienia na twarzy i szyi.
Tzw. ostuda może pojawić się także w trakcie brania pigułek antykoncepcyjnych i podczas zaburzeń hormonalnych. Aby tego uniknąć warto stosować krem o faktorze tak wysokim jak ten stosowany w ochronie dzieci.
Po czterdziestce
Jednym z poważniejszych problemów tego wieku mogą być początki osteoporozy. W tym okresie kobiety potrzebują więcej witaminy D. Nie oznacza to , że opalanie jest wskazane. Po kąpieli słonecznej bez ochrony skóra jest sucha, chropowata, zmarszczki bardziej widoczne. Minimalny filtr ochronny powinien wynosić 30SPF. Bardzo ważna jest pielęgnacja po opalaniu. Wskazane są mleczka i żele niwelujące skutki słonecznych podrażnień.
Osoby starsze
Po 60 roku życia należy uważać na słońce z dwóch powodów. Przebywanie na słońcu wiąże się z wysokimi temperaturami które w tym wieku są źle tolerowane. Poza tym skóra w tym wieku ma mniej komórek barwnikowych odpowiedzialnych za naturalną opaleniznę dlatego skóra nie opala się lecz ulega poparzeniom.
Dodatkowo mogą pojawić się konsekwencje nadmiernego opalania w młodości. Dlatego ekspozycja na pełne słońce jest zabroniona. W cieniu należy stosować kremy z filtrem minimum SPF 30.
fot. Internet