Opublikowany przez: natalina4
Terapeuci medycyny naturalnej zalecają codziennie nawet trzy ,cztery łyżki miodu. Warto wiedzieć, że najkorzystniejsze dla naszego organizmu jest picie miodu rozcieńczonego w wodzie. Rozpuścimy go na kilka godzin przed spożyciem, np. przygotujmy go wieczorem, a rano wypijmy.
Cenny skład
Miód zawiera cukry proste i jest bardzo pożywny dla organizmu. Jest bogaty w węglowodany, kwasy organiczne, białko, związki flawonoidowe, witaminy z grupy B (B1, B2, B6), kwas foliowy oraz biopierwiastki - takie jak: potas, magnez, wapń, żelazo, krzem, fluor i cynk.
Długa lista zalet
Dzięki swoim cennym składnikom miód pobudza wydzielanie śliny i dostarcza enzymów, które ułatwiaja trawienie pokarmów. To dlatego jest tak ważny w łagodzeniu dolegliwości przewodu pokarmowego - m.in. wrzodów żołądka czy dwunastnicy i nieżytu jelit. Działa też łagodnie przeczyszczająco. Neutralizuje zatrucia, także grzybami. Ten słodki przysmak ma też działanie antybiotyczne! Dzięki nadtlenkowi wodoru, który silnie hamuje rozwój bakterii, grzybów i pierwotniaków.
Ale uwaga!!!
Działanie miodu będzie bardziej efektywne, jeśli na kilka godzin przed użyciem rozcieńczymy go w letniej, ale nie gorącej wodzie. Rozpuszczając go we wrzątku tracimy wiele jego cennych właściwości.
Naukowo udowodniono też, że miód uodparnia organizm. Można również powiedzieć, że leczy choroby skórne, przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń. Usuwa kamienie nerkowe i żółciowe, piegi, plamy, przynosi ulgę w bólach stawów.
Ten pszczelarski produkt wydatnie wzmacnia mięsień sercowy i jego wydolność, powoduje silniejsze i spokojniejsze jego bicie. Wpływa w ten sposób korzystnie na lepsze ukrwienie naczyń wieńcowych. Takie właściwości ma zwłaszcza miód gryczany i rzepakowy. Oba te miody obniżają ciśnienie krwi i regulują gospodarkę sodowa-potasową.
Miód wpływa na wzrost liczby czerwonych krwinek i leczy niedokrwistość. Wspomaga chora watrobę i niedomagajacy pęcherzyk żółciowy. Pomaga w chorobach nerek i moczowodów. Jest znakomitym środkiem regenerujacym osłabione siły witalne organizmu po przebytych operacjach. Działa jako odrutka dla kofeiny czy nadmiernie łykanych tabletek od bólu głowy. Może też obniżać zawartość alkoholu we krwi.
Ważne!
Ogromną i bardzo ważną zaletą miodu jest też to, że eliminuje i neutralizuje szkodliwe skutki uszkodzenia tkanek organizmu promieniami Roentgena promieniowaniem emitujacych z telewizora, komputera czy telefonu komórkowego.
Dawka zdrowia
Wszystkie wyżej wymienione własności lecznicze w mniejszym lub wiekszym stopniu ma miód wielokwiatowy, czyli pochodzący z różnych rodzajów kwiatów rosnących w promieniu 2 km od ula. Pamiętajmy również, że widoczne efekty lecznicze osiąga się przez systematyczne i długotrwałe spożywanie dość dużych dawek tj.60-100 gramów na dobę, czyli trzech-czterech łyżek. Jeśli chcemy powstrzymać rozwój miażdżycy, albo obniżyć ciśnienie, powinniśmy na stałe włączyć miód do codziennego jadłospisu. Najlepie gryczany lub rzepakowy.
Gdzie go trzymać?
Miód najlepiej przechowywać w szczelnie zamknietym, glinianym naczyniu. Chodzi o to, by nie miał dostępu do światła. Naczynie powinno być szczelnie zamknięte, bo miód łatwo wchłania wilgoć i może sfermentować, a ponadto wchłania obce zapachy. Najlepiej trzymać słoik z miodem w lodówce. Niska temperatura korzystnie wpływa na zachowanie w nim walorów leczniczych. I odwrotnie -przechowywanie miodu w zbyt wysokich temperaturach sprawia, że miód traci na wartości. Właściwie przechowywany zachowuje lecznicze walory nawet przez kilka lat.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
195.246.*.* 2016.11.08 06:36
Blog pisany przez pszczelarza opisujący nader częste przypadki stosowania niedozwolonych substancji w pszczelarstwie. Po raz pierwszy przełamanie zmowy milczenia środowiska. Najczęstsze i najgorsze zagrożenia czyhające na niczego nieświadomego konsumenta miodu. Imienna lista miszczów czyli liderów w psuciu miodu. miszczepszczelarskie.blogspot.com
Stokrotka 2015.11.13 20:49
Taki słodki, zdowy przysmak powinien codziennie gościć na naszym stole!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.