Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-09-27 16:34:28
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Najczęściej są konsekwencją szeroko pojętego stylu życia i podejmowanych wyborów żywieniowych. Czynniki, które należy tu wymienić to: stres, napięcie emocjonalne, rodzaj wykonywanej pracy, dieta oraz używki. Natomiast w mniejszym stopniu mogą mieć związek z dolegliwościami takimi jak: zespół jelita drażliwego, przerost mikroflory przewodu pokarmowego, kamica żółciowa lub stany zapalne jelit. Niemniej jednak za ponad 70% ilości wytwarzanych w jelitach gazów odpowiadają bakterie jelitowe, których produkcja odbywa się podczas procesu fermentacji w obrębie jelita grubego[1].
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze wzdęciami i nadmierną produkcją gazów jest spożywanie mniejszej ilości produktów, które sprzyjają ich powstawaniu. Należą do nich: owoce: jabłka, gruszki, śliwki, warzywa: brokuły, brukselka, cebula, produkty pełnoziarniste: otręby, kasze, ciemne pieczywo z ziarnami zbóż, produkty mleczne, w tym mleko, sery i lody. Produkty te zawierają błonnik oraz duże ilości cukrów, które nie trawią się ani nie wchłaniają łatwo w przewodzie pokarmowym, co ostatecznie jest przyczyną gazów jelitowych.
Każdy z nas jest inny, a jego organizm w odmienny sposób może reagować na różne produkty spożywcze. Z tego powodu u niektórych osób po spożyciu mleka będą nasilały się dokuczliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a dla innych będą obojętne. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie własnego ciała i samopoczucia po spożyciu określonych pokarmów. Jeżeli uda się wskazać produkt, który wywołał określone objawy, a jego eliminacja powoduje ich ustąpienie, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to właśnie ten czynnik był źródłem problemów i w przyszłości należy go unikać[2].
Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za nadmierną ilość gazów w jelitach jest pospieszne spożywanie posiłków. To właśnie wtedy wraz z łapczywymi kęsami pokarmowymi połykane są porcje powietrza, które następnie trafiają do układu pokarmowego i są źródłem wzdęć. Podobnie jest podczas picia w pośpiechu, a zwłaszcza przy użyciu słomki. Oprócz tego odradza się picie słodkich napojów gazowanych, które również mogą przyczyniać się do powstawania wzdęć.
W przypadku, kiedy wzdęcia stają się dokuczliwą przypadłością, warto sięgnąć po znane i sprawdzone leki, które przyniosą szybką ulgę i pomoc w pozbyciu się dolegliwości. Dobrym wyborem jest ten zawierający symetykon (zawarty np. w leku Espumisan). Jego działanie polega na rozbijaniu i rozpraszaniu gazów nagromadzonych w jelitach, jednocześnie nie wchłaniając się z przewodu pokarmowego oraz nie wchodząc w interakcje z innymi lekami.
Rekomendacja:
Balwierz, R., Rola diety i metod leczenia żywieniowego w ograniczeniu dolegliwości zespołu jelita drażliwego, Farmacja Polska 77.5 2021.
Skrzydło-Radomańska, B., Zespół jelita nadwrażliwego, 2019.
[1] R. Balwierz, Rola diety i metod leczenia żywieniowego w ograniczeniu dolegliwości zespołu jelita drażliwego, Farmacja Polska 77.5, 2021, s. 76-91.
[2] B. Skrzydło-Radomańska, Zespół jelita nadwrażliwego, 2019, 112-122.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.