Opublikowany przez: Kasia P. 2016-10-13 13:59:17
Autor zdjęcia/źródło: javi_indy/freepik
Kolka niemowlęca to pojawiające się okresowo napady nieukojonego krzyku dziecka, które poza tym jest zupełnie zdrowe i prawidłowo się rozwija. Dolegliwości mogą pojawić się w pierwszych dniach lub tygodniach życia dziecka i zazwyczaj mijają między 3 a 5 miesiącem życia.
Kolka niemowlęca jest najczęstszą przyczyną bólów brzucha, występujących u dziecka w okresie niemowlęcym.
Płacz, którego nie da się utulić, krzyki dziecka, jego niepokój, wzdęty brzuszek, zaczerwieniona twarz, oddawanie zielonego stolca to objawy kolki niemowlęcej. Taki obraz dziecka wzbudza niepokój rodziców. Trzeba jednak wiedzieć, że kolka niemowlęca występuje u 5-20% dzieci zarówno u tych karmionych piersią, jak i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Objawy kolki są spowodowane napadowym skurczem jelit o niewyjaśnionym dotąd pochodzeniu, dlatego łagodzenie kolki niemowlęcej nastręcza rodzicom kłopotów, jeśli nie znają skutecznych metod.
Dziecko, które ma kolkę powinno być zbadane przez lekarza, który może wykluczyć inne choroby takie jak: alergia na białka mleka krowiego, niedobór enzymów trawiennych, refluks żołądkowo-przełykowy, wady rozwojowe i infekcje.
Łagodzenie kolki należy zacząć od przyjrzenia się swoim technikom karmienia dziecka. Należy pamiętać o tzw. „odbijaniu” po posiłku, noszeniu dziecka na rękach, przytulaniu. Pomóc też mogą masaże brzuszka, czy ciepłe okłady i kąpiele, które mają charakter rozkurczowy. W niektórych przypadkach skuteczne mogą być herbatki ziołowe np. z kopru włoskiego, czy rumianku.
Pierwsze leki dla dziecka wybieraj ze szczególną ostrożnością. Zawsze konsultuj takie wybory z lekarzem. Nigdy nie podawaj dziecku leku dla dorosłych jedynie w mniejszych dawkach, ponieważ i tak mają one na maluszków zbyt silne działanie!
Chcesz być spokojna, że lek, który podajesz swojemu dziecku nie wywoła u niego działań niepożądanych? Skorzystaj z leków homeopatycznych, które są bezpieczne nawet dla najmłodszych, a w uporczywych kolkach często przynoszą tak upragnioną ulgę. Odpowiedni lek dobierze Ci lekarz homeopata, po wcześniejszym dogłębnym wywiadzie. Lekarz może dobrać lek na bazie różnych składników naturalnych CUPRUM METALLICUM, COLOCYNTHIS, MAGNESIA PHOSPHORICA, DIOSCOREA VILLOSA, CHAMOMILLA w zależności od objawów jakie maluch ma. Lekarz będzie pytał o to jakiego typu ból dziecko odczuwa, w jaki sposób dziecko reaguje na ten ból czy krzyczy i wymusza noszenie na rękach, czy pręży się i odgina w tył. Co przynosi mu przynajmniej chwilowe ukojenie?
Niekiedy korzystne jest podanie leku homeopatycznego także matce, co pozwoli jej uspokoić się, nabrać dystansu i uwierzyć we własne możliwości. Preparaty te nie mają działań niepożądanych i bezpiecznie mogą je zażywać kobiety karmiące piersią. Skuteczne mogą być w takiej sytuacji leki na bazie Sepii, czy Ignatia amara.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
tyska99 2017.12.04 14:04
u nas pomaga esputicon. Podaje go codziennie i kolek nie ma. Fakt są bardzo męczące. Przyszły nagle w nocy, na początku nie wiedziałam co się dzieje. zanim znaleźliśmy krople które działają nie spaliśmy dosłownie tydzień. Teraz już małego nic nie boli i smacznie śpi.
87.207.*.* 2017.11.19 18:01
My stosowaliśmy krople esputicon. podawałam je też młodszemu synowi i działały od razu. Po co maluch ma sie męczyć skoro można zapobiec kolkom. Tym bardziej że szkoda takiego maluszka.
80.48.*.* 2016.11.09 14:02
Tutaj znalazłam niezłe zestawienie. Chyba wszystkie najpopularniejsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z kolką u maluchów: http://mozgi.pl/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-dziecka-3403
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.