Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-10-05 09:45:52
Autor zdjęcia/źródło: @ skaza białkowa
Skaza białkowa to potoczna nazwa formy atopowego zapalenia skóry, w skrócie AZS. Ta dolegliwość związana jest z reakcją alergiczną organizmu na dany alergen, w tym przypadku białko mleka krowiego. Występuje u prawie 10% małych dzieci[1].
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się już w pierwszym roku życia dziecka. Najczęściej występujące oznaki tej choroby to suchość skóry i świąd. Zmiany atakują zazwyczaj buzię malucha – zwłaszcza policzki i czoło[2]. Optymistyczna wiadomość jest taka, że skaza białkowa najczęściej mija po kilku latach i ma ją tylko 1,5% dorosłych.
Oprócz typowych symptomów AZS, dzieci mogą doświadczać problemów trawiennych – w tym biegunki czy wymioty. W nasilonych przypadkach kontakt z alergenem może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.
Na pojawienie się skazy białkowej ma wpływ wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych:
Objawy mogą pokazać się także po spożyciu produktów z alergenem.
W przypadku diagnozy AZS to rodzic jest pierwszym źródłem informacji. Podczas opieki i pielęgnacji malucha można zauważyć jego nietypowe zachowanie czy zmiany skórne. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić o swoich podejrzeniach lekarza.
Specjalista zleci odpowiednie badanie przeciwciał IgE dla alergenów pokarmowych lub pochodzących z powietrza, takich jak kurz, roztocza itp[3]. Aby mieć pewność co do słuszności diagnozy, należy przeprowadzić próbę prowokacyjną z alergenem pokarmowym. W tym celu należy wyeliminować z diety malucha krowie mleko i obserwować skórę. Jeśli zmiany ustąpią lub złagodnieją, a następnie po ponownym wprowadzeniu produktów zaostrzą się, oznacza to, że maluch ma skazę białkową. Dopiero dodatni wynik próby upoważnia do wprowadzania jakichkolwiek zmian w diecie i trybie życia niemowlęcia.
Nie istnieją typowe leki na tę dolegliwość. Jedyna możliwość to łagodzenie zmian i uporczywego świądu.
Zastanawiasz się, jak radzić sobie ze skazą białkową? Jakie mleko wybrać? W takiej sytuacji karmienie piersią jest najlepszym lekarstwem. Istnieje podejrzenie, że mleko matki może zmniejszać ryzyko wystąpienia AZS[4]. Jeśli jednak nie podajesz dziecku swojego pokarmu, sięgnij po hydrolizaty o wysokim stężeniu hydrolizy i podaj je w butelce zapobiegającej powstawaniu kolek, np. marki Lovi. Bardzo pomocne w redukcji świądu mogą być produkty kosmetyczne z emolientami i krótka, niezbyt ciepła kąpiel.
Obserwuj skórę swojego niemowlęcia i reaguj w porę! Szybka diagnoza to podstawa do wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/93349,jak-zapobiegac-skazie-bialkowej
[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61992,skaza-bialkowa-czy-dziecko-z-tego-wyrasta
[3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/93349,jak-zapobiegac-skazie-bialkowej
[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61930,jak-rozpoznac-skaze-bialkowa-u-dziecka
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.