Sinice – jakie objawy dają ich toksyny? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sinice – jakie objawy dają ich toksyny?

Sinice – jakie objawy dają ich toksyny?

Autor zdjęcia/źródło: unsplash-logoGeoffroy Hauwen

Czym są sinice i czy to jest niebezpieczne? Czy sinice są niebezpieczne? Jakie objawy daje kontakt ich toksynami i czy to jest niebezpieczne dla zdrowia? Wyjaśniamy.

Tegoroczne wakacje nad Bałtykiem zaskoczyły niektórych plażowiczów zamkniętymi kąpieliskami i zakazem wchodzenia do wody. Przyczyną takiego stanu były sinice, które w wyjątkowo dużych ilościach pojawiły się nad morzem. A ponieważ kontakt z nimi może być groźny dla zdrowia, decyzja o zamknięciu kąpielisk wydaje się ze wszech miar słuszna.

Czym są sinice i jakie są objawy kontaktu z nimi?

Jeśli wierzyć naukowcom, problem sinic będzie się nad polskim morzem pojawiał co roku i w większej ilości niż dotychczas. Dobrze wiedzieć, jakie objawy daje kontakt z toksynami sinic, i czy jest to niebezpieczne. Sinice (czyli cyjanobakterie) to organizmy, które nie wymagają specjalnych warunków do życia. Najczęściej jednak występują w słonej morskiej wodzie, gdzie mają dogodne warunki do życia i rozmnażania się. Gdy zakwitają przypominają glony (stąd też potoczne twierdzenie, że sinice są glonami), a właśnie wtedy są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Gdy sinice kwitną, na powierzchni wody pojawia się charakterystyczny kożuch, który w zależności od cyklu kwitnienia może mieć różne kolory – od niebieskiego do zielonego lub szaro-brunatnego. Zdarza się również, że na brzegu kąpieliska pojawia się piana.

Czy sinice są niebezpieczne? Jakie są objawy zatrucia toksynami?

Niektóre sinice wydzielają substancje (tzw. toksyny sinicowe), które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Groźny może być zarówno kontakt skóry z wodą z toksynami, jak i jej spożycie (woda, ryby). Niektóre z toksyn sinicowych mogą być odpowiedzialne za podrażnienie skóry, żołądka lub jelit (endotoksyna). Są tez toksyny wyjątkowo niebezpieczne jak saksy toksyna, która wykazuje cechy neurotoksyn. Kontakt z tą substancją może powodować nawet porażenie mięśni prowadzące do niewydolności oddechowej.

Sinice: objawy kontaktu z toksynami

Jeśli mieliśmy kontakt z sinicami, należy się umyć (lub wziąć prysznic), aby zminimalizować ich wpływ na skórę. W wyniku podrażnienia przez toksyny sinic na skórze może pojawić się wysypka, rumień, swędzenie, a także zapalenie spojówek. Spożycie wody z sinicami przyczynić się może do wystąpienia bólów brzucha, gorączki, dreszczy, a nawet duszności i zawrotów głowy. Zawsze warto się skonsultować z lekarzem, jeśli podejrzewamy, że mogliśmy mieć kontakt z wodą, w której występują sinice, albo gdy pojawią się niepokojące objawy.

 

Czytaj też:

>> Potówki u dziecka: jak je leczyć?