Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-07-31 22:37:08
Autor zdjęcia/źródło: unsplash-logoGeoffroy Hauwen
Tegoroczne wakacje nad Bałtykiem zaskoczyły niektórych plażowiczów zamkniętymi kąpieliskami i zakazem wchodzenia do wody. Przyczyną takiego stanu były sinice, które w wyjątkowo dużych ilościach pojawiły się nad morzem. A ponieważ kontakt z nimi może być groźny dla zdrowia, decyzja o zamknięciu kąpielisk wydaje się ze wszech miar słuszna.
Jeśli wierzyć naukowcom, problem sinic będzie się nad polskim morzem pojawiał co roku i w większej ilości niż dotychczas. Dobrze wiedzieć, jakie objawy daje kontakt z toksynami sinic, i czy jest to niebezpieczne. Sinice (czyli cyjanobakterie) to organizmy, które nie wymagają specjalnych warunków do życia. Najczęściej jednak występują w słonej morskiej wodzie, gdzie mają dogodne warunki do życia i rozmnażania się. Gdy zakwitają przypominają glony (stąd też potoczne twierdzenie, że sinice są glonami), a właśnie wtedy są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Gdy sinice kwitną, na powierzchni wody pojawia się charakterystyczny kożuch, który w zależności od cyklu kwitnienia może mieć różne kolory – od niebieskiego do zielonego lub szaro-brunatnego. Zdarza się również, że na brzegu kąpieliska pojawia się piana.
Niektóre sinice wydzielają substancje (tzw. toksyny sinicowe), które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Groźny może być zarówno kontakt skóry z wodą z toksynami, jak i jej spożycie (woda, ryby). Niektóre z toksyn sinicowych mogą być odpowiedzialne za podrażnienie skóry, żołądka lub jelit (endotoksyna). Są tez toksyny wyjątkowo niebezpieczne jak saksy toksyna, która wykazuje cechy neurotoksyn. Kontakt z tą substancją może powodować nawet porażenie mięśni prowadzące do niewydolności oddechowej.
Jeśli mieliśmy kontakt z sinicami, należy się umyć (lub wziąć prysznic), aby zminimalizować ich wpływ na skórę. W wyniku podrażnienia przez toksyny sinic na skórze może pojawić się wysypka, rumień, swędzenie, a także zapalenie spojówek. Spożycie wody z sinicami przyczynić się może do wystąpienia bólów brzucha, gorączki, dreszczy, a nawet duszności i zawrotów głowy. Zawsze warto się skonsultować z lekarzem, jeśli podejrzewamy, że mogliśmy mieć kontakt z wodą, w której występują sinice, albo gdy pojawią się niepokojące objawy.
Czytaj też:
>> Potówki u dziecka: jak je leczyć?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.