Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-06-04 12:51:51
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Bób pojawia się na straganach a co za tym idzie – również na naszych talerzach już w czerwcu i dominuje przez całe lato. To wyjątkowo zdrowe warzywo sezonowe zawiera mnóstwo cennych właściwości prozdrowotnych. Dlaczego warto jeść bób i czy wszyscy mogą to robić bez ograniczeń?
Bób jest bogatym źródłem kwasu foliowego cennego nie tylko dla kobiet w ciąży. Bób wiąże kwasy żółciowe w jelicie grubym, co obniża stężenie cholesterolu LDL we krwi. Ponadto bób ma niską zawartość sodu, natomiast jest bogaty w potas i rozpuszczalny błonnik, który sprzyja redukcji poziomu cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi. Bób jest skarbnicą składników odżywczych. Ta niepozorna roślina zawiera:
Bób, mimo swoich prozdrowotnych właściwości nie będzie wskazany dla cukrzyków, ponieważ ma dość wysoki indeks glikemiczny. Ponadto nie powinny go spożywać osoby cierpiące na dnę moczanową, a także dolegliwości gastryczne.
Bób będzie za to doskonałym pożywieniem dla kobiet w ciąży, ponieważ ma bardzo wysoką zawartość folianów. Szklanka bobu zapewnia dziennie zapotrzebowanie na kwas foliowy, co jest szczególne ważne dla dobrego rozwoju płodu. Bób, to roślina strączkowa, które powoduje wzdęcia – a wzdęcia w ciąży mogą być niezwykle dokuczliwe, dlatego warto go jeść w umiarze.
Od kiedy można podawać bób dziecku? W kalendarzu rozszerzania diety bób dla dziecka sugerowany jest po 12. miesiącu życia. Bób jest rośliną silnie wzdymającą, dlatego podajemy go malucom, które nie mają żadnych problemów gastrycznych – kolek, zaprać itp. Podawanie bobu dziecku rozpocznijmy od niewielkich ilości (kilka ziarenek), stopniowo zwiększając jego ilość. Bób dziecku podawajmy wyłącznie dobrze ugotowany.
CZYTAJ TEŻ >> Dieta dobra na upały - o czym warto pamiętać?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.