Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-12-05 12:27:36
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu
Prowadzone od 2017 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi cykliczne warsztaty rodzinne „Muzeum dla maluchów” stały się inspiracją do powstania tej wystawy, która wychodzi naprzeciw potrzebom młodych rodzin, dzięki czemu udaje się przełamać stereotyp muzeum, jako miejsca niedostępnego dla dzieci poniżej 6. roku życia.
Wyjątkowa wystawa - „Praga sensorycznie” - stwarza dziecku niecodzienną okazję do tego, by eksplorować przestrzeń i zdobywać wiedzę o mieście za pomocą zmysłów w myśl zasad integracji sensorycznej (dotyku, słuchu, propriocepcji, układu przedsionkowego, węchu i wzroku).
Pozwala także nawiązywać kontakty z rówieśnikami oraz uczyć się odpowiedniego zachowania w instytucjach publicznych. Dzieci mają również możliwość oswajania się z miejscami poświęconymi sztuce. Dzięki temu maluchy i ich rodzice mogą spędzić czas miło, ale także pouczająco!
„Praga sensorycznie” w przystępny sposób pokazuje dzieciom historię wybranych części prawobrzeżnej Warszawy XIX i XX wieku. Poprzez kreatywną zabawę maluchy mogą wykorzystać przygotowane na potrzeby wystawy instalacje i ciekawostki historyczne, czyli w przystępny sposób poznają zgromadzoną w wyniku wieloletnich badań wiedzę historyczną, zbiory ikonograficzne i dźwiękowe.
A dzięki przygotowanym przez specjalistę z dziedziny integracji sensorycznej krótkim materiałom edukacyjnym rozmieszczonym na ekspozycji przy wybranych instalacjach, dzieci mogą bezpośrednio doświadczać sztuki wszystkimi zmysłami, a materiały historyczne i wizualne wiążą je z daną lokalizacją. Możliwość doświadczania przestrzeni w muzeach wszystkimi zmysłami wpływa korzystnie na rozwój dziecięcej wrażliwości.
Dlatego też opisywane miejsca można zobaczyć w pierwotnym kształcie, porównać ze stanem obecnym, a także powąchać, usłyszeć i dotknąć!
Informacje o wystawie: PRAGA SENSORYCZNIE
Wystawa czasowa: 8 czerwca 2019 r. – 23 lutego 2020 r
Kuratorka: Karolina Jusińska
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.